Kaklık Lojistik Merkezi, yüksek fiyat nedeniyle kullanılmıyor – D20Haber
05.10.2023, Perşembe
16 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Kaklık Lojistik Merkezi, yüksek fiyat nedeniyle...

Kaklık Lojistik Merkezi, yüksek fiyat nedeniyle kullanılmıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 29 Mart 2022 Salı - 14:18Güncelleme: 29 Mart 2022 Salı - 14:23
Kaklık Lojistik Merkezi, yüksek fiyat nedeniyle kullanılmıyor

Denizli’nin Honaz ilçesine bağlık Kaklık Mahallesi’ndeki lojistik merkez, taşıma maliyetlerini düşürme bakımından ihracatçıya merhem olmadı. İzmir Limanı’na taşıma maliyetini düşürecek diye yapılan tesisin rakamları yüksek olunca, ildeki ihracatçılar karayolu ile konteyner sevkiyatına devam etmek zorunda kaldı.

Tekstil ve mermer sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar, Kaklık’taki lojistik merkezin hizmete alınmasıyla ihraç ürünlerinde taşıma maliyetlerinin düşeceği ifade edildi. Lojistik merkez hizmete girdi ama umutlar kısa sürede söndü. Kaklık Lojistik Merkezi, ihracatçıların yükü pahalı taşıma derdine merhem olmadı ve konteyner başına 2 bin lira fark oluşunca, ihracatçılar limanlara yine karayoluyla ulaşmaya devam etti.

MALİYETİ DÜŞÜRECEKTİ, DAHA PAHALI FİYAT UYGULANIYOR

Pahalı fiyat uygulaması nedeniyle Kaklık Lojistik Merkezi, 4 yıldır kullanılmıyor. Bu nedenle yıllık 1 milyon tonu bulan taşıma yine karayoluyla yapılıyor. Devlet Demiryolları, konteyner başına 7 bin 500 lira isterken, karayoluyla 5 bin 500 liraya taşıma gerçekleşiyor. Bu nedenle de İzmir’deki Alsancak, Aliağa ve Çandarlı limanlarına hammaddeler ile ihraç ürünleri karayoluyla taşınıyor.

DEMİRYOLUNU KULLANANLARIN TERCİHİ SARAYKÖY

Denizli’de ihracatçı firmaların bir kısmı kapasitesi düşük olmasına rağmen Sarayköy’deki lojistik merkezini kullanmayı tercih ediyor. Bu durum firmalara 57 kilometrelik ek karayolu ulaşımı maliyetine neden oluyor. Çimento ve mermer fabrikalarına çok kısa mesafede bulunmasına rağmen kullanılmayan Kaklık Lojistik Merkezi bomboş bekliyor. Gümrükleme altyapısına ve 1,5 milyon ton yük kapasitesine sahip olan Kaklık’taki merkez nadiren kullanılıyor. Denizli’den ise her ay yaklaşık bin konteynır yük limanlara TIR’larla taşınıyor.

GÜNDÜZ: FİYAT ÇOK YÜKSEK

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Samet Gündüz, firmaların genellikle karayolunu tercih ettiğini, özel durumlarda ise Sarayköy’deki lojistik merkezini kullandıklarını belirterek, “Kaklık Lojistik Merkezinde ciddi sorun var. Fiyatı çok yüksek. Karayolu taşımacılığından daha pahalı. Oysa yapılırken karayoluna göre yüzde 60 daha ucuz olacağı söylenmişti. TCDD haddinden fazla para istiyor. Bu nedenle yapımı tamamlandığından beri kullanılmıyor” ifadelerini kullandı.

Çimento ve mermer sektörlerinde çoğunlukla açık yüklerin taşındığını belirten Gündüz, “Yıllık 1 milyon ton yükü karayolu ile göndermek zorunda kalıyoruz. Oysa bu merkezde gümrükleme altyapısı da var. Ürün doğrudan gemiye yüklenebilir. Denizli demiryolu ile limanlara bağlanmalı. Konteynır başına 7 bin 500 lira isteniyor. Bu çok. Uygun bir ücret sanayicinin elini de rahatlatır. Bu paralar yatırım olarak geri döner. Ayrıca Aliağa ve Çandarlı arasındaki sorun çözülmeli. Açık yükler bu limanlardan geliyor. Denizli’nin kurtuluşu demiryolunda” diye konuştu.