02.10.2022, Pazar
21 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Aynes Gıda bir kez daha satışa...

Aynes Gıda bir kez daha satışa çıkarıldı

Engin ÜNAL / D20HABER - 3 Eylül 2022 Cumartesi - 09:03 Aynes Gıda bir kez daha satışa çıkarıldı

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde üretim yapan ve Türkiye’de sektörünün önde gelen şirketlerinden olan Aynes Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, bir kez daha satışa çıkarıldı. Şirket daha önce TMSF tarafından iki kez satışa çıkarılmış, ancak süreç tamamlanamamıştı.

A- A+

Aynes Gıda Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün 18.06.2022 tarihli ve 31870 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ilan ile başlayan satış sürecine kaldığı yerden devam edilecek. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), daha önce 12 Ekim 2021 ve 26 Temmuz 2022 tarihlerinde iki kez satışa çıkarılan şirket için üçüncü kez satış ihalesi düzenleyecek.

FETÖ SORUŞTURMASI KAPSAMINDA TMSF’YE DEVREDİLDİ

FETÖ soruşturması kapsamında 6 yıl önce TMSF’ye devredilen Aynes Gıda için yeniden satış süreci başlatıldı. TMSF’nin kayyım olarak atandığı Aynes Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ait mal, hak ve varlıklar ile sözleşmelerden Fon Kurulu Kararı ile oluşturulan ve satışına karar verilen “Aynes Gıda Ticari ve İktisadi Bütünlüğü”, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle cebri icra yoluyla haciz, rehin gibi yasal takyidatlardan ari olarak ihale şartnamesinde belirtilen kayıt ve şartlarla satışa çıkarıldı.

YENİ SATIŞ TARİHİ

Türkiye’de sektörünün önde gelen şirketlerinden olan Aynes’in satışıyla ilgili yeni ihale tarihi belirlendi. Fon’un Büyükdere Cad. No:143 Esentepe/İstanbul adresindeki Konferans Salonu’nda düzenlenecek ihale için son teklif verme tarihi 7 Eylül 2022 saat 16.00 olarak açıklandı.

Satış ise 8 Eylül Perşembe günü saat 11.30’da gerçekleştirilecek.

Satışın yapılması halinde, 9 Eylül Cuma günü saat 11.30’da pazarlık için masaya oturulacak.

ŞİRKETE BİÇİLEN DEĞER 785 MİLYON 500 BİN LİRA

Aynes Gıda Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün muhammen bedeli 785 milyon 500 bin lira olarak tespit edildi. İhaleye katılabilmek için sunulması gereken teminat tutarı 78 milyon 550 bin lira.

Haberin DevamıReklam

İHALE USULÜ

İhale, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle gerçekleştirilecek olup, kurulun onayı ile sonuçlandırılacak. Satış komisyonu, şartnamedeki kurallar çerçevesinde kapalı zarfla teklif veren katılımcılar arasından açık artırma aşamasına katılmaya hak kazananların kısa listesini oluşturacak.

Kapalı zarf aşamasında verilen en yüksek teklif üzerinden ihaleye açık artırma ile devam edilecek. En yüksek teklifin muhammen bedelin altında kalması halinde kurul, açık artırma aşamasına katılan teklif sahibi sayısının 3 ya da daha az olması halinde hepsiyle, açık artırma aşamasına katılan teklif sahibi sayısının 3’den fazla olması halinde ise en yüksek ilk üç teklifi verenler ile ihaleye pazarlık usulü ile devam edilmesi yönünde karar alabilecek. Teklifler peşin bedel olarak Türk Lirası cinsinden verilecek.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 266. ŞİRKETİ

Aynes Gıda, İstanbul Sanayi Odasının (İSO) Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması Listesi’nde, 2021 yılında elde ettiği 1 milyar 831 milyon 888 bin 451 lira üretimden net satış ile 266. sırada yer aldı.

DAHA ÖNCEKİ İHALE SÜREÇLERİ

Aynes Gıda Ticari ve İktisadi Bütünlüğü için ilk satışa 12 Ekim 20217de çıkıldı ve muhammen bedeli 667 milyon lira olarak belirlendi.

İhaleye katılan tek şirket olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iştiraki TKT Hayvancılık ve Tarım Ürünleri AŞ, Aynes Gıda Ticari ve İktisadi Bütünlüğü için 300 milyon liralık teklifte bulundu. Açık artırma aşamasında teklif 350 milyon lira artı KDV olarak sunuldu. Teklifin düşük bulunması nedeniyle kurul ihaleyi onaylamadı.

Şirket, 785 milyon 500 bin lira muhammen bedelle ikinci kez 26 Temmuz 2022’de satışa sunuldu. Bu tarihteki satış ihalesi de gerçekleştirilemedi.