Rüzgar erik bahçelerinde zarara yol açtı – D20Haber
25.05.2024, Cumartesi
14 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Rüzgar erik bahçelerinde zarara yol açtı

Rüzgar erik bahçelerinde zarara yol açtı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 23 Nisan 2024 Salı - 12:29Güncelleme: 23 Nisan 2024 Salı - 12:30
Rüzgar erik bahçelerinde zarara yol açtı

Denizli’nin önemli tarım ürünlerinden olan papaz eriğini kuvvetli esen rüzgar vurdu. Hasada sayılı günler kala etkili olan kuvvetli rüzgar ve yağış, erik kalitesinde zarar oluşturdu.

Pamukkale, Sarayköy ve Buldan ilçelerinde yoğun olarak üretilen papaz eriği, kuvvetli rüzgar ve yağıştan etkilendi. Pamukkale ilçesine bağlı Kocadere Mahallesi’nde 450 ağaçlık erik bahçesi bulunan Yasin Özbay, yere dökülen erikleri görünce şoke oldu.

Hasada günler kala yaşanan afetin rekolte ve kaliteyi çok düşürdüğünü belirten Özbay, “Ürün hasat edilecek hale gelmişti. Geçtiğimiz cuma günü yağan yağmur ve kuvvetli rüzgarın etkisiyle eriklerin büyük bölümü zarar gördü ve mahsulüm yerlere döküldü. Oluşan afet edeniyle zararımızla ilgili olarak gerekli yerlere müracaatımı yaptım. İlçe Tarım Müdürlüğünden gelip hasar tespiti yaptılar. Bu yıl ekonomik sıkıntılardan dolayı TARSİM yaptıramamıştık. Ben ve benim gibi mağdur birçok çiftçi var, sigorta yaptıramayan. Sigorta olmadığından dolayı zararımızın karşılanması konusunda sıkıntılar var. Sadece ben değilim mağdur olan, benim gibi olan başkaları da var. Yetkililerin bizim durumumuzda onların sesini duymasını işitiyoruz” dedi.

Haberin DevamıReklam
“DÖKÜLEN ERİLLERİN SATILMA İHTİMALİ YOK”

Her bir ağaçtan kilolarca eriğin döküldüğünü kaydeden Özbay, “Bahçemde 450 ağacım var. Ortalama her ağaçtan 10 ila 15 kilo eriğimiz yerlere döküldü. Burada yaklaşık 3-4 ton civarında kaybımız ve 400 bin TL civarında zararımız var. Yere dökülen erikler hiçbir işe yaramayacak. Halimiz çok kötü. Bir yıl yağmur, bir yıl dolu, bir yıl don vuruyor. Çiftçinin hali bu, şimdi bize yardım edilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)