Kayısı hasadı başladı – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Kayısı hasadı başladı

Kayısı hasadı başladı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 21 Mayıs 2024 Salı - 15:17Güncelleme: 21 Mayıs 2024 Salı - 15:18
Kayısı hasadı başladı

Kayısı üretiminde Türkiye’de 22. sırada yer alan ve 2 bin 520 dekar bahçeye sahip Denizli’de hasat başladı.

İklim özellikleri sayesinde çok sayıda tıbbi aromatik bitki ve meyvenin yetiştirildiği Pamukkale ilçesinde, açık alandaki bahçelerde erkenci kayısılar hasat edilmeye başlandı. Kayısı hasadına Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, Müdür Yardımcısı Saffet Üge, Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Üretici Talat Özkan ve teknik personel katıldı.

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, burada yaptığı açıklamada “Ninfa erkenci kayısı çeşidi renk yapısı itibarıyla 4-5 kalemde aralanarak hasadı yapılıyor. Olgunlaşan meyveler alınıyor. Burada önemli olan ürünün bozulmadan, yüke dayanabilecek kapasitede iken hasat edilmesi. Pamukkale ilçemiz ürün deseninde sadece bir ürünü görüyoruz burada, bunun yanı sıra Hicaz Narı ve Ayva çeşitlerimiz var ön plana çıkan, bölge olarak gayretli insanlarımızın olduğu çalışkan bir bölge” dedi.

Haberin DevamıReklam
İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar ise, Denizli’nin üzüm ve kirazın yanı sıra kayısıda da erken hasat yapılan illerden olduğunu, ilde modern tarımı çok rahat uygulayabildiğini belirtti.

Pamukkale ilçesinde 2 bin 520 dekar bahçede kayısı üretimi yapılıyor. Türkiye’nin kayısı üretimindeki payı yüzde 0,28 olan Denizli 22. sırada bulunuyor.