Kadınlar kooperatif kurup üretici oldu – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Kadınlar kooperatif kurup üretici oldu

Kadınlar kooperatif kurup üretici oldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Nisan 2024 Perşembe - 14:44Güncelleme: 4 Nisan 2024 Perşembe - 14:45
Kadınlar kooperatif kurup üretici oldu

Denizli’de, GEKA tarafından yürütülen “Pamuk Eller Üretiyor Projesi”nden yararlanan kadınlar, Pamukkale ilçesinin Pınarkent Mahallesi’nde kooperatif kurarak üretici oldu ve istihdama da katkı sağladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının SOGEP programı kapsamında GEKA tarafından desteklenen ve Pamukkale Belediyesince yürütülen “Pamuk Eller Üretiyor Projesi” ile Pınarkent Mahallesi’nde metruk halde bulunan binanın tadilatı yapılarak, kadınlar için Sosyal Yaşam Merkezi haline getirildi.

 

Proje kapsamında kadınlara tarım ürünlerini üretme konusunda eğitimler verildi. Eğitimlerini tamamlayan kadınların iştirakiyle “Pamuk Eller Üretiyor Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” (PAKÜM) kuruldu. Tadilatı yapılan binanın alt katı da kooperatifin hizmetine verildi.

23 KADINA İSTİHDAM YARATILDI

PAKÜM’lü kadınlar; ayva pestili, cennet elması pestili, nar pestili, ayva cipsi, cennet elması cipsi, nane yağı, lavanta ve kekik suyu gibi ürünlerin yanı sıra, şifalı bitkilerden oluşan Pamukçay markasının üretimine başladı. Proje ile kadınlar daha bilinçli bir şekilde üretim yaparken, ürettikleri ürünlerin de satışını yaparak ev ekonomilerine katkıda bulunmaya başladı. Proje kapsamında toplam 23 kadın istihdam edildi.

SOSYAL KALKINMAYA KATKI SUNUYOR

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan projeyle ilgili açıklamasında, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’nın (SOGEP) sosyal kalkınma çalışmalarına katkı sunmak amacıyla uygulandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Programın başlıca amacı; yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sorunları gidermek, toplumun dezevantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata katılmalarını sağlamak, istihdamı artırmaktır. Pamukkale Belediyesi tarafından yürütülen Pamuk Eller Üretiyor Projemiz, sosyal kalkınmayı güçlü bir şekilde destekleyen, kadınlarımıza ekonomik ve sosyal imkanlar sağlayan bir projedir. Proje ile şimdiye kadar 23 kadın istihdam edildi. Bu açıdan baktığımızda projemiz kadın istihdamının desteklenmesi açısından önemli bir projedir.”

Akdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün 2024 yılı temasını olarak “Kadın Girişimciliği/Kadın İstihdamı” olarak belirlediğini, önümüzdeki dönemde faaliyetlerin kadın girişimciliği üzerinde odaklanacağını, kadın istihdamının artırılmasına yönelik program ve desteklerin uygulanacağını sözlerine ekledi.