Karahayıt’ın ilk turistik oteli Hierapolis, icradan satışa çıkarıldı – D20Haber
08.12.2023, Cuma
8 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Karahayıt’ın ilk turistik oteli Hierapolis, icradan...

Karahayıt’ın ilk turistik oteli Hierapolis, icradan satışa çıkarıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 23 Ekim 2023 Pazartesi - 21:13Güncelleme: 23 Ekim 2023 Pazartesi - 21:13
Karahayıt’ın ilk turistik oteli Hierapolis, icradan satışa çıkarıldı

Denizli’nin Pamukkale ilçesine bağlı Karahayıt Mahallesi’nde hizmete açılan ilk turistik otel olan Hierapolis, icradan satışa çıkarıldı. Şimdiki ismi Larina Hierapolis Thermal Hotel &Spa olan tesisin ilk satış ihalesi için tarih 20 Aralık Çarşamba olarak belirlendi.

Pamukkale travertenlerini korumak ve kirliliğin önüne geçmek amacıyla koruma amaçlı imar planı uygulamasıyla, traverten bölgesinde yer alan moteller kamulaştırılarak birer birer yıkıldı. Turistik tesisler için yeni yapılanma alanı olarak Kırmızı Suyu ile ünlü Karahayıt adres gösterildi.

KARAHAYIT’TAKİ ÇOK YILDIZLI İLK OTEL OLDU

Karahayıt’ı “hamam” işletmeciliğinden çıkarıp 5 yıldızlı oteller dizisinin ev sahibi yapan süreç 1980 yılının ikinci yarısında başlarken, ilk kazmayı vurup otel inşaatını başlatan iş insanı Mehmet Kayalıoğlu oldu. Kayalıoğlu, başlattığı yatırımı kısa sayılabilecek sürede bitirip Hierapolis Termal Motel’i Denizli turizminin hizmetine sundu.

Karahayıt’ı turizm yatırımında cazibe merkezine dönüştüren yatırımlar daha sonra peşi sıra geldi. Polat, Ergür, Richmond, Colossae, Pam moteller art arda hizmete girdi.

COSİNOSU BİLE VARDI

Haberin DevamıReklam
İlk olmanın getirdiği avantaj ile Hierapolis Karahayıt’ta öne çıkan tesis olarak dikkati çekerken, 1990’lı yılların başlarında alınan izinle otel bünyesinde cosino bile açıldı.

BELİRLENEN BEDEL

Daha sonraki yıllarda Hierapolis Termal Motel’de işler tersine döndü. Gelinen noktada ise, girişinde Larina Hierapolis Thermal Hotel & Spa yazan tesis icra yoluyla satışa çıkarıldı.

Arazi yüzölçümü 2 bin 71 metrekare olarak belirlenen tesise binalar, ağaçlar, makine ve teçhizatlar ile birlikte 171 milyon 329 bin 34 lira bedel belirlendi.

SATIŞ TARİHİ

Turistik otelin satışına ilişkin 1. artırmanın başlangıç tarihi 20 Aralık 2023 saat 13.56, bitiş tarihi 3 Ocak 2024 saat 13.56 olarak belirlendi.

Birinci satışın sonuçlanmaması durumunda 2. artırma başlangıç ve bitiş tarihi 10 Ocak 2024 saat 13.56 olarak açıklandı.