19.05.2022, Perşembe
16 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Çeyrek ve gram altın bulunamıyor, 2...

Çeyrek ve gram altın bulunamıyor, 2 gün sonrasına randevu veriliyor

Engin ÜNAL / D20HABER - 6 Ağustos 2020 Perşembe - 21:26 Çeyrek ve gram altın bulunamıyor, 2 gün sonrasına randevu veriliyor

Denizli’de, dövizdeki hızlı yükselişin ardından tasarruf ve yatırım yapmak isteyenler altına yöneldi. Benzer durum ülke genelinde yaşanınca ve altına hücum yaşanınca fiyatlar adeta uçtu. Piyasada gram altın ve çeyrek altın sıkıntısı çekilirken, Denizli Sarraf ve Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım, yaşananlarla ilgili “Altın kıtlığı var gibi. Arz-talep dengesi kurulamadığı gibi, Darphanenin çeyrek ve gram altın üretimi yetersiz kalınca fiyatlar beklenenin üzerinde arttı” yorumunu yaptı.

A- A+

Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısındaki değer kaybetmesi, dolar kurunun 7.29 ve euro kurunun 8.66’ya yükselmesiyle yatırımcıların ve küçük tasarruf sahiplerinin yönü daha güvenli gördükleri altın oldu. Bu da güne 475 liradan başlayan 22 ayar altının gram fiyatının kapanışta 515 liraya, 775 liradan başlayan çeyrek altının fiyatının 860 liraya, gram altının fiyatı da 425 liradan 485 liraya yükseldi.

“2 GÜN SONRASINA ALTIN SATIŞ RANDEVUSU”

Denizli Sarraf ve Kuyumcular Odası Başkanı Yusuf Yıldırım, bugün yaşananları D20haber.com Genel Yayın Yönetmeni Engin Ünal’a değerlendirdi. Altındaki hızlı fiyat artışını “piyasa şaşırdı” sözleriyle özetleyen Yıldırım, düğünlerde takı olarak kullanılan çeyrek altın ve gram altındaki artışla ilgili de “Basımı Darphane yapıyor. Sekiz saatlik mesai bittiğinde üretim duruyor. Basılan çeyrek altın ve gram altın şu anda talebe yetmiyor. Vatandaş yüklenmeye devam ediyor. Biz de mağduriyete neden olmamak için elimizdekileri satmaya devam ediyoruz. Ancak stoklar çabuk tükeniyor ve talepte bulunanlara 2 gün sonrasına randevu veriyoruz” dedi.

“KAR DA ETSEK ZARAR DA ETSEK ALIM VE SATIŞLARI SÜRDÜRECEĞİZ”

Arz-talep dengesi nedeniyle yaşanan dalgalanmaya rağmen alım-satımları sürdürme kararlılığında olduklarını kaydeden Yıldırım, “Kar da etsek zarar da etsek alımları ve satışları durdurmayacağız. Aşırı dalgalanma nedeniyle yurt dışı piyasalarda da durum aynı. Külçe altın 2 bin 70-2 bin 100 dolar bandını test ediyor. Altının gramında 525 lirada düzetme yaşanmazsa 550 lirayı test edebilir” diye konuştu.