25.06.2021, Cuma
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Baba-kız ata tohumunu korumak için üretim...

Baba-kız ata tohumunu korumak için üretim yapıp fidan dağıtıyor

Haber Merkezi - 9 Haziran 2021 Çarşamba - 11:38 Baba-kız ata tohumunu korumak için üretim yapıp fidan dağıtıyor

Denizli’de, Orman Mühendisi Aslı Sözeri, ata tohumu domatesleri korumak için babasıyla birlikte üretim yapıyor. Sözeri, özel serasında ürettiği fidanların büyük bölümünü ücretsiz olarak dağıtıyor.

A- A+

Süleyman Demirel Üniversitesinden mezunu Aslı Sözeri, babası Ali Sözeri ile birlikte 5 yıldan bu yana ata tohumu domatesleri korumak için üretim yapıyor. Kuraklığa dayanıklı, kokulu, pembe rengi ve kıvrışık yapısıyla dikkat çeken domateslerin bir tanesi 500 gram ağırlığa ulaşabiliyor.

 

Ata tohumunu korumak isteyen üreticilere de ücretsiz domates fidanı verdiklerini belirten Sözeri, “Domatesleri yetiştirmek için babam beş yıldır uğraşıyor. Ben, ata tohumumuzu ‘Nasıl yetiştirebilir, nasıl koruyabiliriz?” diye Londra’da eğitim aldım. Yetiştirdiğimiz domateslerin tamamı ata tohumundan oluştu. Renk olarak domateslerimiz pembe. Tadı kokusu diğer hibrit türlerden üstün. Elinize aldığınızda kokusunu hissedebiliyorsunuz. Şekil olarak da markette gördüğümüz hiçbir domatese benzemiyor. Büyüklüğü 500 grama kadar çıktığı oluyor. Ata tohumlarımız Türkiye iklimine daha uygun. Öncelikli olarak domates tohumu ile başladık. Daha sonra diğer çeşitlerde de ata tohumumuzu korumak istiyoruz. Çünkü ata tohumuna sahip çıkan, geleceğine de sahip çıkar. Bunları korumak istiyoruz” dedi.

“TOHUM KAYBOLMASIN DİYE UYARIYORUZ”

Ata tohumu domateslerin korunması ve türün kaybolmaması için fidan verdikleri üreticilere de uyarılarda bulunduklarını belirten baba Ali Sözeri ise, “1975 yılından beri fidancılık işiyle uğraşıyorum. 5 yıldır bin 500 rakımda ata tohumları üzerine domates fidesinin tohumunu almak için uğraş verdim. İki yıldır ürünlerini topluma vermekteyiz. Her verdiğimiz kişiyi tohumunu kaybetmemesi konusunda uyarıyoruz. Tohumumuz kaybolmasın diye mücadele ediyoruz, üretimlerimizi devam ettiriyoruz. Az sulu yerde daha güzel olur. Suyun bol olduğu yerde lezzeti düşer. Güneşin altında kalınca daha lezzetli oluyor. Serada yetişenler sulu olduğu için lezzeti düşer” diye konuştu.