Denizli üzüm üretiminde 3. sırada – D20Haber
08.12.2023, Cuma
8 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Denizli üzüm üretiminde 3. sırada

Denizli üzüm üretiminde 3. sırada

A- A+
Veli Yunus Ünal / D20HABER
Yayınlanma: 5 Ekim 2023 Perşembe - 10:03Güncelleme: 5 Ekim 2023 Perşembe - 10:04
Denizli üzüm üretiminde 3. sırada

Tarım ve Orman Bakanlığının yayımladığı istatistiklere göre Denizli, üzüm bağ alanı ve üretiminde Türkiye’de ilk üçte yer alıyor.

Bir dönem asmaların sökülüp üzüm yetiştirilen bağların birer birer tarlaya dönüştürüldüğü Denizli’de, son yıllarda üzümcülük yeniden dikkati çeken konuma geldi.

Türkiye’de sofralık turfanda çekirdeksiz üzümün yetiştirildiği Buldan, hem yurt içinde hem ihracatta dikkat çeken noktaya ilerlerken, akıllı tarım uygulamalarıyla üretimde artış sağlanıyor. İlçenin Yenicekent, Oğuz, Bölmekaya, Doğan ve Mahmutlu mahalleri, sultaniye cinsi üzümün yoğun olarak yetiştirildiği yerler.

Haberin DevamıReklam
Denizli’de bağcılıkta yaşanan bu gelişme Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü Müdürlüğünün de dikkatini çekti. Enstitünün yayımladığı Tarım Ürünleri Piyasaları Raporu’na göre Denizli, Türkiye’deki üzüm üretiminde Manisa ve Mersin’in ardından en büyük paya sahip üçüncü il olarak yer aldı.

Raporda aktarılan verilere göre, Denizli, bağ alanlarında ise Manisa ve Mardin’in hemen arkasında yer alıyor.

2022 yılında Türkiye’de toplan 3,6 milyon ton üzüm üretimi gerçekleşirken, bunun yüzde 38,4’ünü çekirdekli sofralık üzümün, yüzde 28,2’sinin ise çekirdeksiz kurutmalık üzümün oluşturduğu bildirildi.