13.08.2022, Cumartesi
22 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Aydem Yenilenebilir Enerji, 605 milyon liraya...

Aydem Yenilenebilir Enerji, 605 milyon liraya Akköprü HES’i aldı

Haber Merkezi - 24 Eylül 2021 Cuma - 10:22 Aydem Yenilenebilir Enerji, 605 milyon liraya Akköprü HES’i aldı

Aydem Yenilenebilir Enerji, bünyesine yeni enerji santralleri katmaya devam ediyor. Şirket, Özelleştirme İdaresi Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen ihalede, 605 milyon lira ile en yüksek teklifi vererek, Akköprü Hidroelektrik Santrali’ni bünyesine kattı.

A- A+

Aydem Enerji’nin yenilenebilir alanında faaliyet gösteren iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji, portföyüne bir santrali daha kattı. Dün gerçekleştirilen Akköprü HES’in özelleştirilmesi ihalesini, 605 milyon TL’lik en yüksek teklifle kazanan Aydem Yenilenebilir Enerji, yenilenebilir enerjideki toplam kurulu gücünü 1.020 MW’tan 1.135 MW’a çıkaracak ve yüzde 11’lik bir büyüme elde edecek.

Aydem Yenilebilir Enerjinin portfoyünü 5 yılda iki katına çıkarmayı hedeflediklerini belirten Aydem Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, “Akköprü HES’in alımı, 5 yıl içerisinde portföyümüzün gücünü iki katına çıkararak 2.000 MW seviyelerine ulaşma hedefimiz açısından çok önemli bir adım. Bu yatırım iştahıyla,yenilenebilir enerjiyi her zaman olduğu gibi odağımıza alarak portföyümüzü geliştirecek fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Haberin DevamıReklam

AKKÖPRÜ HİDROELEKTRİK SANTRALİ

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yer alan Dalaman Çayı üzerinde 115 MW kurulu güce sahip olan Akköprü HES, yıllık 343 GWh üretim kapasitesi ile 187 bin konutun yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Aydem Yenilenebilir Enerji, gerçekleştirilen özelleştirme ile birlikte bölgedeki 7’nci, hidroelektrik portföyünde ise 21’inci hidroelektrik santrali olan Akköprü HES’i 49 yıllığına işletecek.