Kasapoğlu: İhracatta rekabetçiliğimiz kan kaybediyor – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Kasapoğlu: İhracatta rekabetçiliğimiz kan kaybediyor

Kasapoğlu: İhracatta rekabetçiliğimiz kan kaybediyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 28 Şubat 2023 Salı - 17:04Güncelleme: 28 Şubat 2023 Salı - 17:04
Kasapoğlu: İhracatta rekabetçiliğimiz kan kaybediyor

Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, büyüme rakamlarını değerlendirirken, Türkiye’nin ihracattaki rekabetçiliğinin enerji enflasyonu, döviz kuru ve diğer ek maliyetler nedeniyle kan kaybetmeye devam ettiğini belirtti.

DSO Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ekonominin 2022 büyüme performans verileriyle ilgili değerlendirmesinde, “Türkiye, 2022’de yüzde 5,6 büyüme kaydetti. Dördüncü çeyrekte gayrisafi yurt içi hasıla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,5 arttı. Son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 0,9’luk büyüme kaydedildi” dedi.

Büyümeye sanayinin katkısının yüzde 3,3 olduğunu kaydedin Kasapoğlu, “İhracatta rekabetçiliğimiz her fırsatta altını çizdiğimiz enerji enflasyonu, döviz kuru ve diğer ek maliyetler sebebiyle kan kaybetmeye devam ediyor. Bu durum ihracata dayalı sürdürülebilir ve organik büyüme politikasından sapmamıza sebep olurken, büyüme verilerine de negatif etki ediyor. Son çeyrekte ihracatın yüzde 3 düşüşü de bu durumun somut göstergesidir. İthalat ise yüzde 10,2 artış gösterdi. İhracatın düşüşü ve ithalatın artışı cari açık rakamlarına da yansımaktadır” ifadelerini kullandı.

Haberin DevamıReklam
Büyüme verilerinin yaşanan deprem felaketinin öncesindeki dönemi yansıttığına işaret eden Kasapoğlu, “Milli gelirdeki payı yaklaşık yüzde 9,3 olan afet bölgesinin, imalat yapan işletmelerdeki hasar sebebiyle ekonomimize katkı sağlayamayacak olması mart ayından itibaren büyümede öngörülen yavaşlamaya daha fazla ivme kazandıracaktır. İhracatçı sanayicimizin yapısal reformlarla ve kur dengesi ile desteklenmesi afet bölgesindeki imalat eksikliğinin telafi edilmesi adına ihracata yönelik, sanayi odaklı ve sürdürülebilir bir büyüme için önem arz etmektedir” ifadeleri ile sözlerini noktaladı.