04.10.2022, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Denizli ihracatını yüksek enflasyon ve artan...

Denizli ihracatını yüksek enflasyon ve artan enerji maliyetleri vurdu

Haber Merkezi - 2 Eylül 2022 Cuma - 18:07 Denizli ihracatını yüksek enflasyon ve artan enerji maliyetleri vurdu

Denizli’den ağustos ayında yapılan ihracat TİM kayıtlarına göre yüzde 3,8, DENİB kayıtlarına göre yüzde 2,9 azaldı. DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu ise yüksek enflasyon ve artan enerji maliyetlerini işaret etti.

A- A+

Denizli’de yapılan ihracatta temmuz ayının ardından ağustos ayında da düşüş yaşandı. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) kayıtlarına göre, ilden ağustos ayında yapılan ihracat yüzde 2,9 azalarak 295 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) kayıtlarına göre ise, Denizli ihracatının ağustosta yüzde 3,8 azalışla 385 milyon dolar oldu.

“SIKI PARA POLİTİKALARI RESESYON TEHDİDİNİ GETİRİYOR”

DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ihracat rakamlarıyla ilgili, ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede yüksek enflasyon açıklandığını aktardı. Memişoğlu, “Avrupa Birliği, ABD, İngiltere ihracatımızın en yoğun olduğu bölgeler. İhracatımızın yaklaşık yüzde 80’ini bu ülkelere gerçekleştiriyoruz. Enflasyonist baskı sebebiyle Amerika Merkez Bankası (FED), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) agresif faiz artışları gerçekleştirdi. Gelişmiş ekonomilerin Merkez Bankalarının sıkı para politikalarını 2023 yılının ilk yarısının sonuna kadar devam ettireceği öngörülüyor. Bu durum da resesyon tehdidini beraberinde getiriyor” dedi.

Haberin DevamıReklam

EURO/DOLAR PARİTESİNDE DÜŞÜŞ

Memişoğlu açıklamasında, Euro/Dolar paritesinin temmuz ayında 1 seviyesinin altını test ettiğini, ağustosta ise 1,01 olarak gerçekleştiğini söyledi. Memişoğlu,“Geçen sene 1,18 olan ağustos ayı parite ortalaması, bu sene ağustosta 1,01 olarak gerçekleşti. İhracatımızın yaklaşık yarısının Euro Bölgesi’ne olması paritedeki bu gerileme dolayısıyla ihracatımızı olumsuz anlamda etkiliyor” diye konuştu.

“ARTAN EENERJİ MALİYETLERİ İHRACATI ETKİLEDİ”

Enerji maliyetlerinde yaşanan artışın da ihracatı olumsuz etkilediğini belirten Memişoğlu, “Artan enerji maliyetlerinin ihraç fiyatları üzerindeki negatif etkisi, ABD ve Avrupa’nın resesyon etkisiyle siparişlerini azaltması ve yeni ihraç fiyatlarını kabul etmemesi, ihracatımızın etkilenmesindeki diğer önemli sebepler olarak karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı.