21.09.2021, Salı
20 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Çal Hidroelektrik Santrali satışa çıkarıldı

Çal Hidroelektrik Santrali satışa çıkarıldı

Engin ÜNAL / D20HABER - 11 Eylül 2021 Cumartesi - 10:19 Çal Hidroelektrik Santrali satışa çıkarıldı

Denizli’nin Çal ilçesinde üretim yapan ve bu yılın mart ayında özelleştirme kararı verilen hidroelektrik santralinin satış tarihi belli oldu.

A- A+

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığının Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, Çal Hidroelektrik Santrali (HES) ile santral tarafından kullanılan taşınmazlar, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde “işletme hakkı verilmesi” yöntemiyle özelleştirilecek.

İhale, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle “pazarlık” usulü ile gerçekleştirilecek. İhale, pazarlık görüşmelerine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılacak.

İhaleye yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek. Gerçek kişiler ve özel yatırım fonları, en az bir tüzel kişinin bulunduğu ortak girişim grubunda üye olarak yer alabilecek.

Haberin DevamıReklam

İhaleye katılacakların istenen belgeler ile tekliflerini 3 Kasım Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar Özelleştirme İdaresi Başkanlığına  vermeleri gerektiği belirtildi.

Her türlü vergi, resim, harç ve KDV’den muaf olan özelleştirmenin geçici teminatı 1 milyon lira olarak açıklandı.

Özelleştirme kapsamına alınan Çal HES, “Yap-İşlet-Devret” modeli ile 20 yıldır Limak Enerji tarafından işletiliyordu. Sürenin dolmasıyla EÜAŞ, santrali bu yıl 12 Ocak’ta devralmıştı. Büyük Menderes Nehri’nden beslenen ve toplam 2,2 MW kurulu güce sahip olan santralin yıllık ortalama üretim kapasitesi 12 milyon kWh.