02.02.2023, Perşembe
-1 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Denizli Büyükşehir Belediyesi güneş enerjisi santrali...

Denizli Büyükşehir Belediyesi güneş enerjisi santrali kuracak

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 21 Ocak 2023 Cumartesi - 10:47Güncelleme: 21 Ocak 2023 Cumartesi - 16:08
Denizli Büyükşehir Belediyesi güneş enerjisi santrali kuracak

Denizli Büyükşehir Belediyesi, güneş enerjisi santrali kuracak. Çivril ilçesinde kurulacak 105 megavat gücündeki santral için Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a 2 milyar liraya kadar borçlanma yetkisi verilmesi istendi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, bütçeye önemli yük getiren elektrik giderlerinden kurtulmak ve yeni bir gelir kaynağı yaratmak üzere güneş enerjisi santrali yatırımı gerçekleştirecek. Yaklaşık bir yıl öncesi başlatılan çalışmalarda ÇED raporu aşamasına gelindi.

BEDELSİZ YER TAHSİSİ YAPILDI

Çivril’in Tokca Mahallesi’nde kurulması planlanan santral için yer tahsisi sağlandı. 4 milyon m² arsa için Büyükşehir Belediyesinin kasasından para çıkmadı.

ZOLAN, MECLİS ÜYELERİNE BİLGİ VERDİ

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kurulacak güneş enerjisi santraliyle ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. Zolan, “Geliri Büyükşehir Belediyemizin elektrik harcamalarında kullanılmak üzere güneş enerjisi santrali kurulmasına ilişkin talebi gündeme getirdik. Bu çalışmamız yaklaşık 8-9 ay önce başladı. Çivril’in Tokca Mahallesi’nde Milli Emlak’a ait olan 4 milyon m²’lik alanı enerji üretimi anlatımında tahsisini gerçekleştirdik” dedi.

“105 MEGAVAT GÜCÜNDE OLACAK”

Santralde üretilecek elektriğin bölgesel olarak Antalya, Burdur ve Uşak’a verilmesini TEİAŞ’tan talep ettiklerini anlatan Zolan, santralin 105 megavatlık üretim yapılacağını, santral ile ilgili ÇED sürecini 6 ay önce başlattıklarını ve bir hafta 10 güne kadar sonuçlanacağını, enerji santrali yatırımıyla hem büyükşehirin hem DESKİ’nin tüketeceği enerjinin üzerinde bir üretim yapmayı planladıklarını söyledi.

Haberin DevamıReklam

“KENDİNİ 3-4 YILDA AMORTİ EDECEK BİR YATIRIM”

DESKİ’nin su temininde en büyük gideri enerji oluşturduğuna dikkati çeken Zolan, “Bütçenin yüzde 40’ından fazlasını enerji giderlerine ayırıyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimizde inşallah elektrik bedelinden fazlasını üretir hale geleceğiz. Tabii bu yatırımı kendi imkanlarımızla yapmamız mümkün değil, mutlaka borçlanmamız gerekiyor. Denizli’ye 25-30 yıl hizmet verecek bir yatırımdır. Bu yatırım 3-4 yılda kendini amorti edecek” diye konuştu.

“YATIRIM İÇİN FİNANSMAN ARIYORUZ”

Belediyelere ihtiyaçlarından fazla elektrik üretimi imkanı sağlanmasıyla bu yatırım için çalışma başlattıklarını belirten Zolan, “Araziyi bir bedel ödemeden sağlamış olduk. Erken davrandık, o bölgede alınabilecek kapasite kalmadı. Bu şehrimize yapılabilecek en güzel yatırımlardan. Bizden sonra gelecek olanları da rahatlatacak enerji bedelini ödememe noktasında. Kendi enerjimizi kendimiz sağlayacağız. Fazlasını da başka kişilerin kullanması için bedeli karşılığında devletimize aktaracağız. Finansman arıyoruz. Bulduğumuzda da bu yatırımı gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

BORÇLANMA YETKİSİ İSTENDİ

Kurulması planlanan 105 megavat gücündeki güneş enerjisi santrali için Başkan Zolan’a 2 milyar liraya kadar borçlanma yetkisi verilmesine ilişkin önerge Büyükşehir belediye Meclisine sunuldu. Önerge Plan ve Bütçe Komisyonundaki incelemenin ardından mecliste görüşülecek.