DENİB’in olağan genel kurulu yapıldı – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. DENİB’in olağan genel kurulu yapıldı

DENİB’in olağan genel kurulu yapıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Nisan 2024 Cuma - 13:34Güncelleme: 5 Nisan 2024 Cuma - 13:34
DENİB’in olağan genel kurulu yapıldı

Denizli İhracatçılar Birliğinin (DENİB), olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Genel kurulda konuşan DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, dünyadaki problemlerin ihracatta daralmaya yol açtığını belirtti.

DENİB Hizmet Binası’nda yapılan genel kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Divan heyetinin seçilmesinin ardından konuşan DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, çalışmalarla ilgili bilgilendirmede bulundu.

 

Geçen yıl ihracatın yüzde 10,8 oranında azalışla 4,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini anımsatan Memişoğlu, coğrafyalarda yaşanan jeopolitik gerilimler, küresel enflasyon, sıkı para politikaları, taleplerde daralma gibi nedenlerin ihracatta daralmaya yol açtığını söyledi.

DENİB’in bin 700’ü aktif toplam 5 bine yaklaşan üye sayısına ulaştığını kaydeden Memişoğlu, şöyle devam etti:

“2024’te ihracata iyi başladık. Ocak ve şubat aylarında artan ihracatımız martta eksik iş günü nedeniyle azaldı. Yılın ilk çeyreğinde ise ihracatımız, küresel finans piyasalarında yaşanan sıkı para politikalarına rağmen yüzde 1,4 arttı ve 1 milyar 75 milyon dolar oldu.

“Alım ve sektörel ticaret heyetlerinde ve katılmış olduğumuz fuar organizasyonlarında ürünlerimizi ve ihracatımızı tanıtmak amacıyla filmlerimize etkin bir şekilde yer veriyoruz. Her sene temmuz ayı içerisinde ocak-haziran dönemini kapsayan 6 aylık veriler ile ocak ayı içerisinde bir önceki yılın genelini ele alan verileri üyelerimize sunuyor, web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşıyoruz. Her ay yayınladığımız güncel ekonomi verileri bülteni ile de o ay içerisinde yayınlanan en güncel makroekonomik verileri üyelerimiz için derleyerek sosyal medya hesaplarımız, web sitemiz ve e-posta aracığıyla sunuyoruz.

Haberin DevamıReklam
Denizli İhracatçılar Birliği olarak 2023 yılı Nisan ayından bu yana 13 farklı ülkeye 4 ticaret heyeti, 4 alım heyeti, 6 fuar katılımı ve 7 UR-GE heyeti olmak üzere 21 adet yurt dışı pazarlama etkinliği düzenledik. ‘İş Çevikliği’ mottosuyla 2024 yılına yeni formatıyla başlayan DENİB Akademi etkinliklerine Akademi Master, Akademi Junior, Akademi Girişimci ve Akademi Profesyonel olarak 4 ayrı kategoride programlarımıza devam ediyoruz.

Bayramdan hemen sonra 16-18 Nisan tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri/Dubai’de Middle East Energy 2024 Fuarına Birlik olarak katılım sağlayacağız. Yine bu ayın sonunda Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışmamızın ödül törenini gerçekleştireceğiz. Mayıs ayı içerisinde ev tekstiline yönelik düzenlenen Hometex fuarında da Birlik olarak yerimizi alacağız. Ayrıca, önümüzdeki Eylül ayında İtalya’nın Verona kentinde doğal taş sektörüne yönelik düzenlenen Marmomac fuarına katılmayı düşünüyoruz.”

DENİZLİ (İHA)