23.03.2023, Perşembe
10 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. DENİB Ticaret Heyeti İspanya’daki fuarda

DENİB Ticaret Heyeti İspanya’daki fuarda

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Kasım 2022 Çarşamba - 21:03Güncelleme: 16 Kasım 2022 Çarşamba - 21:03
DENİB Ticaret Heyeti İspanya’daki fuarda

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Ticaret Heyeti, 15-18 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen Matelec Elektrik Elektronik ve Enerji Fuarı ile eş zamanlı ziyaret programı gerçekleştiriyor.

Ticaret heyetinde Denizli’den 11 firma temsilcisi yer alırken, Matelec Elektrik Elektronik ve Enerji Fuarı’na 2 firma katılıyor.

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, organizasyonla ilgili açıklamasında, “Kablo, ilimizin en büyük ikinci ihracatçı sektörü. Geçtiğimiz sene kablo sektörümüzün ihracatı yüzde 57 artışla 775 milyon dolar olmuştu. Bu sene Ocak-Ekim dönemindeki yükseliş yüzde 8 düzeyinde ve yılın ilk on ayında sektör oyuncularımız 676 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi” diyerek, şunları kaydetti:

“Kablo ihracatını bakır tel ihracatı ile birlikte ele almamız gerekiyor. Çünkü iki sektör birbiriyle iç içe, kardeş sektörler diyebiliriz. Kablo ve bakır tel ihracatımızı bir arada değerlendirdiğimizde geçtiğimiz sene yıllık olarak 1 milyar 435 milyon dolara ulaştığımızı görüyoruz. İki sektörümüz toplam ihracatımızdan yüzde 30’un üzerinde pay alıyor.

Haberin DevamıReklam

İspanya’ya yönelik düzenlediğimiz heyetimizle 11 ihracatçı firmamızı buradaki alıcılarla bir araya getireceğiz. Bu görüşmelerin ihracatımıza olumlu çıktılar sunacağı fikrindeyiz. Aynı zamanda Matelec Fuarı’nda iki katılımcı üye firmamız yer alıyor. Onları da standlarında ziyaret ederek başarı dileklerimizi sunduk.

Denizli İhracatçılar Birliği olarak son 2 ayda doğaltaş, makine ve kablo sektörlerimize yönelik önemli organizasyonlara imza attık. Önümüzdeki hafta da İstanbul’da düzenlenecek Helal Expo’da ilimizin gıda sektörünü tanıtacağız. İhracatçı sektörlerimizi güçlendirmek ve rekabetçiliklerini artırmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

DENİB Başkan Yardımcısı Sedat Erikoğlu da “Kablo ve bakır tel sektörlerimiz ilimiz ihracatında tekstille birlikte lokomotif konumda bulunuyor. Denizli’nin toplam ihracatının sektör olarak yaklaşık üçte birini yapıyoruz. İspanya’ya düzenlediğimiz heyetimizde ihracatçı firmalarımızla ithalatçı firmaları buluşturacağız” değerlendirmesini yaptı.