Memişoğlu: Denizli alabalık üretiminde dünyada önemli bir yere sahip – D20Haber
21.04.2024, Pazar
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Memişoğlu: Denizli alabalık üretiminde dünyada önemli...

Memişoğlu: Denizli alabalık üretiminde dünyada önemli bir yere sahip

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 26 Mayıs 2023 Cuma - 11:23Güncelleme: 26 Mayıs 2023 Cuma - 11:23
Memişoğlu: Denizli alabalık üretiminde dünyada önemli bir yere sahip

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünce 2022 yılında 190 milyon dolar ihracat yapıldığını belirterek, Denizli’nin alabalık üretiminde ve ihracatında dünyada önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

2022 yılı ihracat rakamlarını değerlendiren DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, su ürünleri ve hayvansal mamullerin dikkat çeken sektörlerden biri olduğunu söyledi. Memişoğlu, 2022 yılında Denizli’den su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe 82 ülkeye yüzde 40 artışla 190 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

EN FAZLA İHRACAT IRAK'A

En fazla ihracatın yapıldığı ülkeleri sıralayan Memişoğlu, “En fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 5 ülkenin yüzde 25 oranla Irak, yüzde 21 oranla Hollanda, yüzde 5 oranla Almanya, yine yüzde 5 oranla Birleşik Arap Emirlikleri ve yüzde 4 oranla Cezayir olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

HAYVANSAL ÜRÜNLERDE 85 MİLYON DOLAR İHRACAT

Alt ürün grupları bazında ihracat incelendiğinde en yüksek değerin 85 milyon dolar ile hayvansal ürünlerde yaşandığını kaydeden Memişoğlu, “Sonrasında ise 60 milyon dolar ile su ürünleri grubu, 25 milyon dolar ile süt ürünleri grubu ve 20 milyon dolar ile şarküteri ürünleri grubu geliyor” dedi.

"DENİZLİ ÖNEMLİ YERE SAHİP"

Denizli’nin su ürünleri ve hayvansal mamuller üretiminde dünyada önemli bir yere sahip olduğunu belirten Memişoğlu, şöyle konuştu:

“Günümüz bilinçli toplumu özellikle protein tüketimine önem veriyor. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri arttıkça hayvansal protein tüketimleri de artıyor. Bu noktada, ülkemiz bulunduğu konum itibariyle oldukça avantajlı durumda. Ancak artan kuraklıkla birlikte su kaynaklarımızın ciddi oranda azaldığı ve sularımızın giderek kirlendiği de hepimizin bildiği bir gerçek. Bu çerçevede, sektör olarak iklim değişikliği ile mücadele konusunda elimizi taşın altına koymalıyız. Denizlili ihracatçılarımızın bu konuda farkındalık düzeylerinin yüksek olduğunu biliyoruz.

Öte yandan, önemle belirtmek istediğim bir diğer husus da ilimizin alabalık üretiminde ve ihracatında dünyada önemli bir yere sahip olduğu. Türk menşeili su ürünleri, özellikle Avrupa’daki market raflarında tüketiciler tarafından yoğun şekilde talep ediliyor. Avrupa’da restoranlarda kullanılan levrek ve çipura balıklarının yüzde 70’inden fazlası Türkiye’den tedarik ediliyor. Bunun da bir bölümü Denizli’den ihraç ediliyor. Yine hayvansal mamuller ve süt ürünleri grubunda dünyanın önemli tedarikçileri arasında yer alıyoruz. Su ürünleri ve hayvansal mamullerin Denizli ihracatında yıldız sektörler arasındaki yerini koruyarak yakaladığı bu güçlü ivmeyi daha da ileriye taşıyacağına inanıyorum.”