Memişoğlu: Lavanta üretimi hız kazandı, ekoturizmi canlandırdı – D20Haber
04.10.2023, Çarşamba
16 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Memişoğlu: Lavanta üretimi hız kazandı, ekoturizmi...

Memişoğlu: Lavanta üretimi hız kazandı, ekoturizmi canlandırdı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 8 Ağustos 2023 Salı - 14:00Güncelleme: 8 Ağustos 2023 Salı - 14:01
Memişoğlu: Lavanta üretimi hız kazandı, ekoturizmi canlandırdı

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, kentte lavanta üretiminin son yıllarda hız kazandığını belirterek, lavanta üretiminin ekoturizmi de canlandırdığını söyledi.

DENİB Başknı Hüseyin Memişoğlu, son dönemde üretimi hız kazanan lavanta ile ilgili konuştu. TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2022 yılında 47 bin dekar alanda lavanta üretimi yapıldığını kaydeden Memişoğlu, 2023 yılı güncel verilerine göre ise Denizli’de 8,5 ton lavanta tescil işlemi gerçekleştiğini aktardı.

“FARKLI ALANLARDA KULLANILIYOR”

Lavantanın katma değeri yüksek bir ürün olduğuna vurgu yapan Memişoğlu, “Günümüzde parfümeri, gıda, kozmetik, sağlık, aromaterapi, peyzaj gibi çok geniş bir kullanım alanına sahip” dedi.

“İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLADI”

Lavantanın dünya genelinde talep gördüğünü anımsatan Memişoğlu, “2015 yılına kadar yalnızca 3 ilimizde lavanta üretim alanı mevcutken, günümüzde 20’nin üzerinde ilimizde lavanta tarım alanı kaydı bulunuyor. Denizli de bunlardan biri ve son yıllarda üretim alanları ciddi bir şekilde arttı. Böylelikle lavanta, bölgemize istihdam olanağı da sağladı. Ayrıca giderek katma değeri yüksek önemli bir ürün haline geliyor” diye konuştu.

EKOTURİZMİ CANLANDIRIYOR”

Lavanta üretiminin kentteki ekoturizmi de canlandırdığını belirten Memişoğlu, şöyle konuştu:

“Lavanta bahçeleri, görsel cazibe merkezleri olarak yıllık bazda binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Aromatik ürün denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri olan Denizli’de lavanta için de ciddi bir potansiyel mevcut. Ayrıca lavanta ekim alanının genişletilmesi adına çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Denizli’nin sahip olduğu tecrübesi, bilgi birikimi ve coğrafi konumuyla lavanta ve lavanta içerikli ürün ihracatının da giderek katma değerli bir şekilde artacağına ve sürdürülebilir olacağına inanıyorum.”