24.01.2022, Pazartesi
-7 °C / 2 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. DEGİAD Başkanı Urhan: Aşı kontrolü zorunlu...

DEGİAD Başkanı Urhan: Aşı kontrolü zorunlu olmalı

Haber Merkezi - 27 Temmuz 2021 Salı - 16:51 DEGİAD Başkanı Urhan: Aşı kontrolü zorunlu olmalı

Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan, artan coronavirüs vakalarına karşı aşı kontrolünün zorunlu hale getirilmesi gerektiğini savundu.

A- A+

DEGİAD Başkanı Hakan Urhan, yazılı açıklamasında, covid-19 vakalarında Kurban Bayramı dönüşü gözle görülür artış olduğunu, bunun da iş dünyasını endişe yarattığını belirtti. Uzun dönem kapanmaların pandeminin sönümlenmesinde kalıcı çözüm olmadığını, sonrasındaki normalleşme dönemlerinde vaka sayılarının tekrar arttığını ifade eden Urhan, şunları kaydetti:

“Şu durumda elimizdeki en etkili silahın kapanmalar değil, aşı olduğu aşikardır. Son dönemde yaşanan hızlı vaka artışları ile mücadele için ve tekrar bir kapanma yaşamamak için toplu alanlara yönelik aşı kontrolü zorunluluğunun ivedilikle getirilmesi gerekmektedir.

Aşısız vatandaşların toplum sağlığını tehdit eder bir şekilde rahat dolaşımına kısıtlama getirilmesi artık bir gerekliliktir. Kişisel hak ve özgürlüklerin ötesinde toplum sağlığını ilgilendiren bu duruma devletimiz acilen tedbir almalı, caydırıcı cezalar ve kısıtlamalar getirmelidir. Başta ABD, İngiltere Fransa, İtalya gibi birçok dünya ülkesinin de benzer kısıtlama ve yaptırımları yürürlüğe aldığını da hatırlatmak gerekir.

Yaşanabilecek olası bir yeniden kapanmanın ülke ekonomimiz, toplum psikolojimiz, çocuklarımız ve gençlerimizin eğitim hayatı açısından da salgın kadar tehlikeli sonuçları olacağı unutulmamalıdır. Aşılanmanın bir sosyal sorumluluk olduğunu, toplum sağlığı için birlikte hareket etmenin gerekliliğini bir kez daha hatırlatır, tüm vatandaşlarımızı bu vesileyle aşılanmaya davet ederiz.”