DEGİAD Başkanı Urhan, ekonomik sıkıntılara dikkati çekti – D20Haber
24.09.2023, Pazar
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. DEGİAD Başkanı Urhan, ekonomik sıkıntılara dikkati...

DEGİAD Başkanı Urhan, ekonomik sıkıntılara dikkati çekti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 4 Ağustos 2023 Cuma - 11:29Güncelleme: 4 Ağustos 2023 Cuma - 12:32
DEGİAD Başkanı Urhan, ekonomik sıkıntılara dikkati çekti

Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan, “Kısa vadede işten çıkarmaların, konkordato ve iflasların gündeme geleceği endişesini taşımaktayız” diyerek, ekonomik sıkıntılara dikkati çekti.

DEGİAD Başkanı Hakan Urhan, yaptığı açıklamada, bozulan uluslararası ticaret ve tedarik zincirlerinin pandemi öncesi durumuna henüz dönmediğini, yaşanan global sıkıntıya ilaveten ülke ekonomisinin “yüksek enflasyon, faiz ve kur” üçgeninde sıkıştığını belirtti.

Seçim belirsizliğinin geride kaldığını, yeni dönemde en önemli konu başlıklarımızdan birisinin ise finansmana erişim olduğunu dile getiren ve “Maliyetlerimiz artarken işletmelerimiz finansmana ulaşamıyor” ifadesini kullanan Urhan, şunları kaydetti:

“Kamu bankaları kredi vermekte zorluk yaşarken, özel bankalar ise kredi kanallarını neredeyse tamamen kapatmış durumdadır.

Unutulmamalıdır ki ülkemiz ekonomisinin büyümesi ve kalkınmasının temelinde reel sektör vardır. Reel sektör kriz dönemlerinde her zaman yükü sırtlayan taraf olmuştur.

Ancak bugün sermaye sıkıntısı yaşayan Türk sanayicisi, üretimi azaltacak duruma gelmiştir. Mevcuttaki bu sıkıntının sürmesi, sanayideki düşük üretim ve düşük ihracat tehlikesini had safhaya çıkaracaktır. Sürecin bu şekilde devam etmesi durumunda kısa vadede işletmelerde küçülmelerin, işten çıkarmaların, konkordato ve iflasların gündeme geleceği endişesini şiddetle taşımaktayız.

Özetle ve ivedilikle; hammadde tedariğinde büyük oranda dışa bağımlı olan, kâr marjı hızla eriyen ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen üretim ve istihdamı devam ettirmek isteyen reel sektörümüzün sermaye ihtiyacını karşılayabilmesi ve üretime devam edebilmesi için acilen kredi desteğine ihtiyacı bulunmaktadır. Aksi takdirde içinde bulunduğumuz yılın son çeyreğinde reel sektörümüzde çok ciddi sıkıntıların baş göstereceği gerçeğinin altını önemle çizmek isteriz.”