29.11.2020, Pazar
3 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu

Coronavirüs ihracatı vurdu

Haber Merkezi - 2 Nisan 2020 Perşembe - 14:09 Coronavirüs ihracatı vurdu

Dünyayı kasıp kavuran coronavirüs, ihracatı da vurdu. Denizli’nin mart ayı ihracatı, bir öncemi yılın aynı ayına göre yüzde 16.05 oranında düşüş gösterdi.

A- A+

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), mart ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre, geçen yıl mart ayında 218 milyon dolar olan Denizli ihracatı, bu yılın aynı ayında yüzde 16.05 gerileyerek, 183 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ise, Denizli’den geçen ay 241 milyon dolar ihracat yapıldı.

İLK 3 AYDA 144 ÜLKEYE İHRACAT

Ocak-mart döneminde, Denizli’den 144 ülkeye ihracat yapıldı. İlk üç ayda en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke 78 milyon dolar ile İngiltere olurken, bu ülkeyi 64 milyon doları ile Almanya ve 47 milyon dolar ile ABD izledi.

Denizli’den en çok ihracat yapılan ilk 10 ülkenin 7’sini AB üyesi ülkeler olurken, AB dışında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler ise İngiltere, ABD ve İsrail oldu. AB ülkelerine olan ihracatın toplam ihracat içindeki payı yüzde 61 olarak açıklandı.

MEMİŞOĞLU, CORONAVİRÜSE DİKKAT ÇEKTİ

DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, coronavirüsün Denizli için önemli Pazar olan ülkelerde hayatı durma noktasına getirdiğine dikkat çekerek, “Dolayısıyla söz konusu ülkelerde üretim azaldığı gibi, bu coğrafyalardan gelen taleplerde de gerileme oldu. Satın alma yöneticileri endeksi olarak adlandırılan ve eşik değerin 50 kabul edildiği imalat PMI verilerinde yaşanan düşüşler de dünya ticareti için daralma sinyali veriyor. Mart ayında imalat PMI Euro Bölgesi’nde 44,8, Almanya’da 45,7, Fransa’da 42,9, İngiltere’de 48, ABD’de 49,2, ülkemizde ise 48,1 seviyesinde gerçekleşti. Coronavirüsün dünya ticareti üzerindeki etkisinin her geçen gün biraz daha fazla hissedilmeye başladığı bu zorlu dönem elbette geride kalacak. Bu süreçte ekonominin can simidi bir kez daha üretim ve ihracat olacak” dedi.