Cep telefonu faturalarına zam geliyor – D20Haber
14.04.2024, Pazar
13 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Cep telefonu faturalarına zam geliyor

Cep telefonu faturalarına zam geliyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Mart 2024 Cumartesi - 12:46Güncelleme: 2 Mart 2024 Cumartesi - 12:46
Cep telefonu faturalarına zam geliyor

İletişimin vazgeçilmezlerinden olan cep telefonlarında faturaya zam yapılacağı öne sürüldü. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna da (BTK), yüksek artışlar nedeniyle şikayet yağdı.

Mobil operatörlerin faturalara son bir yılda yüzde 150'den fazla zam yapması vatandaşı isyan ettirdi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 1 Nisan'ı işaret ederek uyardı. Açıklanacak yeni azami ücret tarifesi sonrası operatörlerin tarife ve paket fiyatlarına zam yapması bekleniyor.

Sabah gazetesinin haberine göre, Mobil operatörlerin son dönemde adeta fahiş ücret konusunda yarışa girmesi vatandaşı isyan ettirdi. Cep telefonu paket ve tarife fiyatlarına 1 yılda 150 zam gelirken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna şikâyet yağdı.

Kurumun operatörlere getirdiği 'tavan fiyat uygulaması' da sorunu çözmede yetersiz kaldı. BTK tarafından 1 Nisan'da açıklanacak yeni 'azami ücret tarifesi' sonrası da operatörlerin yeni tarife ve paket fiyatlarına zam yapması bekleniyor.

BTK, operatörlerin konuşma ve SMS ücretlendirmesine 6 ayda bir yayınladığı "Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi" ile tavan sınırlaması getiryor. İnternet ücretleri için ise Elektronik Haberleşme Kanunu çerçevesinde serbest piyasa koşulları işletiliyor. Bu nedenle operatörler esas zamlı tarifeleri internet paketleri için uyguluyor.

1 Nisan'da dakika ve SMS tavan fiyatlarının artırılması beklenirken, bu tarihten sonra taahhüdünü uzatmak isteyenler yeni zamlı paketlerle karşılaşabilecek.

Taahhüdü yaklaşanların zamdan etkilenmemek için yeni tarife ve paket taahhüdünü 1 Nisan'a kadar yapması gerekiyor.