23.10.2020, Cuma
18 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu

Büyükçekmece’deki yüzer GES’in panelleri Denizli’den

Haber Merkezi - 2 Ağustos 2017 Çarşamba - 12:33 Büyükçekmece’deki yüzer GES’in panelleri Denizli’den

İstanbul Enerji’nin İSKİ ile birlikte Büyükçekmece Gölü üzerinde kurulumunu tamamlayıp, devreye aldığı Türkiye'nin ilk Yüzer Güneş Enerjisi Santrali’nin panelleri, merkezi Denizli’de bulunan Bereket Enerji Üretim A.Ş. tarafından karşılandı.

A- A+

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İstanbul Enerji A.Ş. tarafından hayata geçirilen projede, Büyükçekmece Gölü üzerinde kurulan santralde Bereket Enerji’nin “Parla” markasını taşıyan 960 adet polikristalfotovoltaik paneli kullanıldı.

İstanbul Enerji’nin uzun araştırmalar sonucu Parl’ panellerini tercih ettiğini belirten Bereket Enerji GES Birimi proje sorumlusu Sedat Avcı, her biri 260W gücündeki 960 panelin kurulu gücünün 240 kilovat olduğunu, yüzer GES ile her sene 180 ton CO2 salınmasının engelleneceğini söyledi.

Türkiye’nin coğrafi yapısının bu gibi santrallerin yapımı için uygun olduğunu ve güneşten daha fazla yararlanılması gerektiğini dile getiren Avcı, “Bu proje örnek oldu. Bereket Enerji yine bir ilki başardı. 60 hücreli 250 W ile 275 W arası 6 değişik güçte ürettiğimiz Parla panellerleülkemizde yeni projeler üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık” dedi.