BDDK’dan konut kredileriyle ilgili yeni karar – D20Haber
24.09.2023, Pazar
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. BDDK’dan konut kredileriyle ilgili yeni karar

BDDK’dan konut kredileriyle ilgili yeni karar

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 26 Ağustos 2023 Cumartesi - 09:22Güncelleme: 26 Ağustos 2023 Cumartesi - 09:22
BDDK’dan konut kredileriyle ilgili yeni karar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), konut kredileriyle ilgili yeni karar aldı. İlk konut kredisine sınırlama olmayacak. Ancak, ikinci konut için daraltmaya gidilecek.

BDDK kararına göre, ilk konut alımlarında kredilerde sınırlama olmayacak, ikinci ve sonrası konut alımında ise tüketici, eşi veya 18 yaş altındaki çocuklarının en az bir konutunun bulunması halinde konut kredi değer oranı yüzde 75 daraltılacak.

BDDK internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik koordineli makro ihtiyati tedbirler kapsamında, ikinci ve sonrası konut alımında tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu en az bir konutunun bulunması halinde konut kredisi değer oranı yüzde 75 daraltılacak.

Karara göre, örneğin, 5 milyon TL değerindeki bir evi, ikinci tapulu evi olarak alacak olanlara evin değerinin yüzde 22,5’i kadar kredi kullandırılabilecek.

Söz konusu kişilere konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak ikamet amaçlı gayrimenkul ipoteği ile teminatlandırılan kredilere sermaye yeterliliği hesaplamasında da (standart yaklaşım kullanılarak hesaplanan) yüzde 35 risk ağırlığı yerine yüzde 150 risk ağırlığı uygulanacak.

İlk konut alımlarında ise kredi değer oranlarında bir değişiklik olmayacak. (AA)