Bahçeli’nin emekli zammı çağrısı karşılık bulmadı, artış %25’te kaldı – D20Haber
04.10.2023, Çarşamba
16 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Bahçeli’nin emekli zammı çağrısı karşılık bulmadı,...

Bahçeli’nin emekli zammı çağrısı karşılık bulmadı, artış %25’te kaldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 14 Temmuz 2023 Cuma - 09:09Güncelleme: 14 Temmuz 2023 Cuma - 09:09
Bahçeli’nin emekli zammı çağrısı karşılık bulmadı, artış %25’te kaldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin emekli maaşlarıyla ilgili “makul ve yeterli değil” diyerek seyyanen 8 bin 77 lira artış yapılması çağrısı karşılık bulmadı. TBMM Genel Kurulu’nda, en düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkarılması, emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapılması, bazı vergi artışlarını öngören kanun teklifi kabul edildi.

En düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkarılmasını, emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapılmasına yönelik düzenlemeleri içeren ve bazı vergi artışlarını öngören “6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

SEYYANEN 8 BİN 77 LİRA ÖDEME YAPILACAK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, emekli maaşına yapılan yüzde 25 zammın yetersiz olduğunu ifade ederek, “Açık ve samimi teklifimiz, memur maaşlarına ilavesi planlanan 8 bin 77 liralık seyyanen artışın, kök ücrete ve aynısı ile emekli maaşlarına yansıtılmasıdır” çağrısında bulunmuştu. Bahçeli, dün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Ancak, yasa teklifiyle getirilen oran değiştirilmedi.

Buna göre, tüm kamu personeline 15 bin 965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda (8077 TL) ilave ödeme yapılacak. İlave ödemeye hak kazanılmasında ve bu ödemenin yapılmasında, personelin aylık veya ücretlere ilişkin tabi olduğu hükümler uygulanacak. Bu ödeme damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve sigorta prim kesintisine tabi tutulmayacak.

EMEKLİ MAAŞLARINDAKİ ARTIŞ

Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlananlara ödenecek aylıklar, emekli ikramiyeleri, bayram ikramiyeleri ve ek ödemeler; bayram ikramiyesinin 2 bin liraya yükseltilmesi; en düşük emekli aylığının 7 bin 500 Türk lirasına çıkarılması, asgari ücret artışının devlet katkısı, işveren prim teşviki ve ödeme gücü olmayanların sağlık prim ödemeleri ile yapılacak ek ödemeler için ihtiyaç duyulan ödeneğin ilgili idare bütçelerine eklemede Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

MTV DÜZENLEMESİ

Kanuna göre, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilerinin azaltılması amacıyla ortaya çıkan finansman ihtiyacının karşılanmasında kullanılmak üzere, bir defaya mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulanacak.

Düzenlemenin yayımlandığı tarihte kayıt ve tescilli bulunan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterler dahil tüm taşıtlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar, ek MTV kapsamında olacak. Ek MTV, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen MTV tutarı kadar olacak.

Ek MTV iki eşit taksitte tahakkuk ettirilecek. Ek MTV’nin ilk taksiti, düzenlemenin yayımlandığı ayı izleyen ayın sonuna kadar ödenecek. Ek MTV’nin ilk taksiti ağustos ayı sonuna kadar ödenecek; ikinci taksitinin ise kasım sonuna kadar ödenmesi gerekecek.

Kanunun yayımı tarihi ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında ilk defa kayıt ve tescil edilecek olan taşıtlara ilişkin ek MTV ise bu taşıtların MTV’si ile birlikte peşin ödenecek.