21.01.2021, Perşembe
0 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu

Aydem Enerji, 2021 yılında 3.8 milyar TL yatırım yapacak

Haber Merkezi - 5 Ocak 2021 Salı - 10:49 Aydem Enerji, 2021 yılında 3.8 milyar TL yatırım yapacak

Aydem Enerji, yenilenebilir enerjiyi odağına aldığı çalışmalarını 2021’de yeni yatırımlarla sürdürecek. Holding, 2021 yılında grup şirketleri genelinde toplam 3.8 milyar lira yatırım yapacak. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde sadece dağıtım şirketleri kapsamında yapacağı yatırımın tutarı ise, 9.6 milyar lira olacak.

A- A+

Elektrik enerjisi üretim, dağıtım ve perakendeciliği alanlarında 40 faaliyetlerini sürdüren Aydem Enerji, 2021’de faaliyet bölgelerinde altyapı çalışmalarına, elektrik üretiminde hibrit teknolojilere ve mevcut santrallerini geliştirme projelerine 3.8 milyar liralık yatırım yapacak.

Şirket yatırımlarına ve önümüzdeki dönem hedeflerine ilişkin görüşlerini paylaşan Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üreten şirketlerin ve elektrik dağıtım şirketlerinin birçok sektöre kıyasla 2020’deki zorlu dönemden çok daha az etkilendiğini ifade etti.

5 YILDA HEDEF 9.6 MİLYAR LİRA YATIRIM

Aydem Enerji’nin elektrik üretimi, dağıtımı, satışı olmak üzere tüm zincirde yer almasının ve verimli santrallere sahip olmasının holding ve grup şirketlerinin geleceği açısından güzel bir tablo sunduğunu belirten Küpeli şunları söyledi:

“2021 yılı yatırım bütçemizi tüm grubumuz için 3.8 milyar lira olarak belirledik. Bu kapsamda hibrit yatırımlarımız, santrallerimizdeki geliştirme projelerimiz gündemimizde olacak. Gelecek 5 yıl içerisindede, sadece dağıtım şirketlerimizle,faaliyet bölgemiz olan İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla illerinde planladığımız altyapı çalışmaları için 9,6 milyar lira yatırım yapacağız. Amacımız yatırım projelerimize hız kesmeden devam ederek, hizmetlerimizin sürdürülebilirliğini güvence altına almak.”

“2021 HİBRİT YATIRIMLARIN BAŞLANGICI OLACAK”

Aydem Enerji’nin yenilenebilir enerjiye odaklandığını kaydeden Küpeli, “2021 yılı içerisinde yenilenebilir enerji şirketimizle başlattığımız halka arz sürecimizi tamamlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki sene, enerji sektörünün önemli gündem maddeleri;hibrit yatırımlar, mini YEKA ihaleleri ve yeni YEKDEM tarifesi olacak. Biz de 2021’de hibrit yatırımlarımız için başlangıç yapacağız. Yağmur az olduğunda GES’ten, güneş az olduğunda HES’ten enerji üretebileceğimiz hibrit santrallerle mevsim koşullarının etkisini, asgari seviyeye indirmeyi hedefliyoruz. Bunun için 2021 yılında, 100 milyon dolar kaynak ayırmayı planlıyoruz. Yenilenebilir enerji alanında 25 santralimizle 1.020 MW olan kurulu gücümüzü, 5 yıl içinde iki katına çıkararak 2 bin MW kapasitesini aşacağız” dedi.

“2021’DE İNSAN KIYMETİNE YATIRIMIMIZ SÜRECEK”

Gelecek planlarıyla paralel olarak istihdam alanında da büyümeyi planladıklarını ifade eden Küpeli, “Koşullar ne olursa olsun bizim önceliğimiz insan. Pandemi döneminde de bu temel yaklaşımımızdan ödün vermedik. Hem kendi insan kaynağımızı korumak hem de bölgemizde tüketicilere, kamuya sunduğumuz hizmeti kesintisiz sürdürmek için çalıştık. Bunu sağlayabilmek adına 600 yeteneği grubumuza kazandırdık ve mevcut kadrolarımızın tamamını koruduk. 2021’de de insan kaynağımızı yüzde 10 büyüteceğiz, 11 bin kişiye sağladığımız istihdamı 12 bine çıkaracağız” diye konuştu.