01.07.2022, Cuma
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. EKONOMİ
  6. /
  7. Çiloğlu: Yenilenebilir enerji jeotermal altın bir...

Çiloğlu: Yenilenebilir enerji jeotermal altın bir fırsat

Haber Merkezi - 1 Eylül 2020 Salı - 13:33 Çiloğlu: Yenilenebilir enerji jeotermal altın bir fırsat

Amadeus Resources Enerji Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, yenilenebilir ve temiz bir enerji türü olan jeotermalin zengin kaynaklara sahip ülkemiz için “altın fırsat” olduğunu belirtti.

A- A+

Amadeus Resources Enerji Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, doğru projelerle kullanılan jeotermal enerjinin sağlığa ve çevreye zarar vermeyen temiz ve güvenilir enerji kaynaklarından olduğunu, doğru bilinen yanlışlardan yola çıkılmasının enerji konusunda Türkiye’nin yeni açılımlar yapmasına zarar vereceğini ifade etti.

“TÜRKİYE ALTIN FIRSAT YAKALADI”

Özellikle Ege Bölgesi’nin son derece zengin jotermal enerji yataklarına sahip olduğunu, bunun için de kamuoyunu doğru bilgilendirmeye önem verdiklerini vurgulayan Çiloğlu, “Yenilenebilir temiz enerji olarak tanımlanan rüzgar, güneş ve jeotermal enerji kaynaklarına sahip ülkelerin enerji üretiminde fosil yakıta olan bağımlılıkları her geçen gün azalıyor. Otoritelere göre Türkiye, zengin yenilenebilir enerji kaynakları ile ‘altın bir fırsat’ yakalamış durumda. Büyük bir potansiyele sahip olan ülkemiz, bu üç temiz enerji kaynağına hızlıca yatırım yaparak, enerjideki dışa bağımlılığı azaltmayı hedefliyor” dedi.

Haberin DevamıReklam

“POTANSİYELİ VERİMLİ KULLANMALIYIZ”

Türkiye’de özellikle jeotermal kaynakların yüzde 80’ine yakınının bulunduğu Ege Bölgesi’nde potansiyelin verimli kullanılması gerektiğini dile getiren Amadeus Resources Enerji Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, fosil yakıtlardan enerji üretiminin soluduğumuz havadan, iklim değişikliğine kadar pek çok olumsuz faktöre yol açtığına dikkat çekti.

“JEOTERMAL DEĞİL YANLIŞ BİLGİ ZARAR VERİYOR”

Jeotermalin gerekli hassasiyet gösterildiğinde çevre dostu enerji kaynaklarından biri olduğunu belirten Çiloğlu, “Yerli ve yenilenebilir bir enerji olan jeotermal enerji, aynı zamanda üretilen birim elektrik enerjisi başına çevreye ve sağlığa en az zarar veren enerji türleri arasında yer alıyor. Ancak jeotermal enerji ile ilgili de çok sayıda doğru bilinen yanlış bulunuyor. Kulaktan dolma ve kim tarafından üretildiği bilinmeyen bilgilere kesinlikle itibar etmemek gerekiyor. Bu yanlışların önüne geçmek için bilimsel makaleleri referans almak şart” ifadelerini kullandı.