19.06.2021, Cumartesi
19 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. Denizli OSB
  6. /
  7. Prof Dr Akşit: 6 ay içinde...

Prof Dr Akşit: 6 ay içinde 5 helikopter motoru üreteceğiz

Haber Merkezi - 9 Şubat 2021 Salı - 15:37 Prof Dr Akşit: 6 ay içinde 5 helikopter motoru üreteceğiz

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof Dr Mahmut Faruk Akşit, önümüzdeki 6 ay içinde 5 helikopter motoru üreteceklerini söyledi.

A- A+

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ’nin (TEI) Denizlili Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof Dr Mahmut Faruk Akşit, Denizli Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Burada OSB Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu, Başkanvekili Necip Filiz, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof Dr Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcısı Prof Dr Necip Atar, MÜSİAD Başkanı Mehmet Akgün ve sanayiciler ile bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu, “Denizli OSB Yönetim Kurulu olarak Bölgemiz sanayicilerinin faydalanması, yatırımlarına yön vermesi amacıyla alanında uzman iş insanlarımızı bölgemize davet ederek, istişare toplantıları düzenliyoruz. Prof. Dr. Mahmut F. Akşit Beye davetimizi kabul ettiği için teşekkür ederim. Hepimiz için faydalı bir toplantı olmasını umuyorum” dedi.

TUSAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof Dr Mahmut Faruk Akşit de, ikinci TEI-TS1400 motoru imalatının bittiğini, önümüzdeki günlerde ikinci motorun test sürecinin başlayacağını, önümüzdeki 6 ay içinde en az beş TS1400 motoru üreteceklerini belirtti. Akşit, şunları söyledi:

“Türkiye’nin ilk gerçek anlamdaki jet motorunu ürettik. Türkiye tarihinde bir dönüm noktası. Bu motorumuzla beraber Türkiye olarak biz havacılık sektöründe artık Romanya, Polonya, Bulgaristan sınıfından İngiltere, Fransa, Almanya, sınıfına çıkmış oluyoruz havacılık teknolojisinde. Şampiyonlar ligine çıkıyoruz yani. Bu da Türkiye için teknoloji açısından gerçekten bir dönüm noktası. Milli motorumuz, rakip ithal muadil motora göre hem kalkışta hem maksimum sürekli uçuş gücünde hem de acil durum kalkış yani motorlardan birisi arızalandığında tek motorla kaçış modunda rakip motorumuzdan 67 beygir ile 120 beygir arasında daha fazla güç üretiyor. İnşallah bu zorlu olgunlaştırma ve sertifikasyon süreçlerinden sonra 2024’ten sonra milli GÖKBEY helikopterimiz, milli motorumuz ile uçacak inşallah.”