Denizli OSB’de su ayak izi eğitimi – D20Haber
08.12.2023, Cuma
8 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. Denizli OSB
  6. /
  7. Denizli OSB’de su ayak izi eğitimi

Denizli OSB’de su ayak izi eğitimi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 17 Ekim 2023 Salı - 16:26Güncelleme: 17 Ekim 2023 Salı - 16:26
Denizli OSB’de su ayak izi eğitimi

Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde (OSB) TS En ISO 14046 su ayak izi eğitimi verildi.

Denizli OSB ve Rever Akademi iş birliğinde TS EN ISO 14046 su ayak izi standardı prensipleri, gerekler ve kılavuz hakkında temel bilgilendirmeyi sağlamak, su ayak izi envanter analizi ve su ayak izi etki değerlendirmesine ilişkin gerekli becerileri kazandırmak amacıyla eğitim düzenlendi.

Rever Akademi Kurucu Ömer Çağlar’ın sunumu ile iki gün süren eğitim kapsamında iklim değişikliği, su tüketimi, TS EN ISO 14046 standart prensipleri, raporlama sınırları, su ayak izi envanter analizi ve pratik çalışma (YDD akış diyagramı, fonksiyonel birim, su ayak izi envanter analizi) yapıldı. Su ayak izi etki analizi konusu ile başlayan ikinci gün eğitimlerinde ise pratik çalışma 2 (su kıtlığı ayak izi hesaplaması), sonuçların değerlendirmesi, pratik çalışma 3 (su ötröfikasyonu ayak izi, su ekotoksisite ayak izi hesaplaması), su ayak izi kısıtları, su ayak izi raporlama, su ayak izi kritik gözden geçirme ve pratik çalışma 4 (su ayak izi sonuçlarının yorumlanması) konularında bilgiler aktarıldı.

Haberin DevamıReklam
Suyu korumanın herkesin sorumluluğund olduğuna vurgu yapan Denizli OSB Müdürü Ahmet Taş, “Nüfus artışı ve hızlı sanayileşme ve benzeri faktörler son yıllarda su tüketimini artırmış ve tatlı su kaynaklarının hızlı bir şekilde kirlenmesine neden olmuştur. Su kaynaklarının korunması ve su tüketiminin azaltılması için bireylere ve kurumlara büyük görev düşmektedir. Aksi takdirde yakın gelecekte küresel su krizleri meydana gelebilir. Bunun için toplumun her kesiminin bu konudaki farkındalığı artırılmalı ve bilinçli su tüketimi teşvik edilmelidir” dedi.

Kurum içinde sürdürülebilirlik farkındalığını artıran eğitimlerin süreceğini kaydeden Taş, “Firmalarımıza ürün, hizmet ve süreçlerden kaynaklı su tüketiminin etkin bir şekilde azaltılmasına yardımcı olmayı hedeflemekteyiz. Firmalarımız bu eğitime katılarak uzun vadede su ayak izini nasıl düşürebileceğini ve piyasaya nasıl daha çevreci ürünler sunacağını öğrenmektedirler” ifadelerini kullandı.

DENİZLİ (İHA)