Denizli OSB’de düzenlenen seminerde enerji ve karbon ayak izi konuşuldu – D20Haber
04.03.2024, Pazartesi
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EKONOMİ
  4. /
  5. Denizli OSB
  6. /
  7. Denizli OSB’de düzenlenen seminerde enerji ve...

Denizli OSB’de düzenlenen seminerde enerji ve karbon ayak izi konuşuldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 18 Ocak 2024 Perşembe - 12:13Güncelleme: 18 Ocak 2024 Perşembe - 12:13
Denizli OSB’de düzenlenen seminerde enerji ve karbon ayak izi konuşuldu

Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde (Denizli OSB), Küresel İklim Değişikliği ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması konulu seminer düzenlendi.

Denizli OSB, Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi ve Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Denizli İl Temsilciliği iş birliğinde “Küresel İklim Değişikliği ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması” konulu seminer gerçekleştirildi.

“ENERJİ MALİYETLERİ ARTIYOR”

Seminerde konuşan Makine Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkan Vekili, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Denizli İl Temsilcisi Ali Pala, enerji maliyetlerinin gün geçtikçe arttığını dile getirdi. Pala, “Bu kriz arttığı gibi enerji tüketimi de artık bir problem. Çünkü karbon salınımına neden oluyor. Bununla ilgili de Avrupa Birliği’nde yayınlanan Paris İklim Anlaşması, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve buna bağlı bizi dolaylı yönden etkileyecek bazı konular olacak” dedi.

“ENERJİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Dr Öner Atalay, enerjinin öneminin her geçen gün arttığını dile getirdi. Atalay, “Enerji sadece konutlarda değil, ulaşımda ve sanayide de bizim için çok önemli bir rol oynamakta. Denizli OSB’de de enerji yoğun bir şekilde tüketilmekte. Bölgede yer alan enerji yöneticilerine ve teknik elemanlara enerjinin tasarruflu kullanımı ve sürdürülebilirliği hakkında bilgilendirmelerde bulunduk” diye konuştu.

“ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİLER PAYLAŞILDI”

Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Uslu ise seminerde katılımcılara çeşitli konularda bilgiler verildiğini dile getirdi. Uslu, şunları söyledi:

“Küresel iklim değişikliği çerçevesinde karbon ayak izi, döngüsel ekonomi gibi konuların yanı sıra sektörlerin ve bizlerin bu konuda yapması gereken çalışmalar hakkında bilgiler paylaşıldı. Seminerimizde, Yeşil Mutabakat Eylem Planı ile hayatımıza giren ‘Sınırda Karbon Düzenlenmesi Mekanizması’ ile Türkiye’nin nasıl etkileneceği, karbon ayak izi çalışmalarında kullanılacak olan uluslararası normlar ve standartlar hakkında üyelerimizin neler yapabileceği konularında bilgi paylaşımında bulunuldu. Seminerimize ilgi gösteren tüm katılımcılara ve değerli katkıları ve işbirliği için Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi ile Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Denizli İl Temsilciliği’ne teşekkürlerimi sunarım.”