Ortaokul ve liselerde sınav haftası uygulaması geliyor – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. Ortaokul ve liselerde sınav haftası uygulaması...

Ortaokul ve liselerde sınav haftası uygulaması geliyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Eylül 2023 Cumartesi - 08:01Güncelleme: 16 Eylül 2023 Cumartesi - 08:01
Ortaokul ve liselerde sınav haftası uygulaması geliyor

Bu yıldan itibaren ortaokul ve liselerde sınav haftası uygulamasına geçileceği, bu uygulamayla müfredatta birlikteliğin sağlanacağı, sınav tarihlerinin öğretim yılı başında ilan edileceği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla “ortaokul ve lise düzeyinde, ülke, il ve okul genelinde 3 farklı ortak sınav uygulaması” bu yıldan itibaren başlatılacak.

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, Resmi Gazetede ilk kez yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği’ne ilişkin soruları yanıtladı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in talimatıyla ilk kez ölçme ve değerlendirmeye ilişkin çatı bir yönetmelik hazırlandığına kaydeden Bülbül, şunları kaydetti:

“Yönetmelikle eğitimde yıllardır konuşulan konular yazıldı, yeni bir sınav getirilmedi. Okul öncesinden 12. sınıfa kadar sınıf içerisinde nasıl bir ölçme olmalı, bunu yeni mevzuatımızda tanımladık. Yönetmeliğin tamamına baktığınızda öğrenciye yeni yapılacak bir sınav yok. Yönetmelik ‘sınıf içi ölçme, okul sınavları’, ‘izleme araştırmaları’, ‘merkezi sınavlar’ ve ‘ölçme değerlendirme merkezleri’ olmak üzere dört temel esas üzerine oturtuldu.”

ORTAK SINAVLARIN ZORLUK DERECESİ VE KAPSAMI

Ortaokul ve liselerdeki ortak sınavların 3 aşamada yapılacağını anlatan Bülbül, ortak sınavların “ülke genelinde”, “il ve ilçe genelinde” ve “okul genelinde” uygulanacağını belirtti. Bülbül, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülke veya il ve ilçe genelinde yapılacak ortak yazılı sınavlar zorluk ve kapsam açısından okullarda yapılan diğer yazılı sınavlar gibi olacak ve öğrencilerin değerlendirilmesinde kullanılacak. Eksik öğrenme görülen konu ve kazanımlar için ders içerisinde telafi değerlendirmeleri yapılması istenecek. Ancak gerek ülke geneli gerek il ve ilçe geneli gerçekleştirilecek ortak sınavlarda öğrencilerin sıralanması, okulların karşılaştırılması gibi uygulamalardan kaçınılacak. Burada asıl amaç, eğitim müfredatının uygulanmasında birlik sağlamak ve öğrencilerin geçerli, güvenilir ölçme araçları ile değerlendirilmesine olanak sağlamak olacak. Ülke, il veya ilçe geneli yapılan ortak sınavların sonucuna göre öğrenci toplu listeleri yayınlanmayacak. Okullar arası karşılaştırmalı veri çıkarılamayacak. “

SINAV HAFTASI UYGULAMASI

Haberin DevamıReklam
Bu yıldan itibaren ortaokul ve liselerde sınav haftası uygulamasına geçileceğini ifade eden Bülbül, “Bu uygulama ile müfredatta birliktelik sağlanacak. Sınav tarihleri öğretim yılı başında okullar tarafından e-Okuldan ilan edilecek. Sınav haftasında okullarda ders işlenmeye devam edecek. Okullarda öğretmenler tarafından hazırlanan tüm sınavlarda sorular açık uçlu ya da kısa cevaplı sorulardan oluşacak şekilde oluşturulacak. Hiçbir şekilde bu sınavlarda çoktan seçmeli, doğru yanlış, eşleştirme gibi sorular kullanılmayacak” dedi.

Bülbül, belli kademelerde ve belli derslerde ortak yazılı sınavların bir kısmının ülke genelinde bakanlıkça belirlenen gün ve saatlerde yapılacağını belirterek, uygulamanın detaylarını şöyle anlattı:

“Bakanlık olarak ülke genelindeki ilk ortak sınavı bu yıl yapmak istiyoruz. Bu yıl ortaokul ve liselerde bir kademedeki belli derslerin yazılı sınavlarını, Bakanlık olarak ülke genelinde uygulamayı planlıyoruz. Bunların ülke genelinde hangi gün ve saatte yapılacağını öğrencilerimize ve öğretmenlerimize duyuracağız. Ülke veya il veya ilçe genelinde yapılacak ortak yazılı sınavlarda da bu yıl olmasa bile sonraki dönemlerde açık uçlu soru kullanılmasını hedefliyoruz. Burada yeni bir sınav uygulaması getirmiyoruz. Öğrencilerin her dönem aldıkları derslerinden birini Bakanlık olarak yapacağız. Bakanlık olarak hazırlanan sorular, okullara teslim edilecek ve okul tarafından yapılacak. Sınav evraklarının değerlendirilmesi il ölçme değerlendirme merkezleri tarafından yapılacak.”

BİR DÖNEMDE İKİ SINAV YAPILACAK, SORU DAĞILIM TABLOSU HAZIRLANACAK

Derslerden bir dönemde iki sınav yapılacağını ve bunun da takviminin belli olacağını belirten Bülbül, “Her sene başında zümre öğretmenler kurulunda, sınavların konu soru dağılım tablosu hazırlanacak. Bu, ilk defa yapılacak ve zorunlu hale gelecek. Böylece öğrenci ve öğretmenler, hangi konulardan soru sorulacağını önceden bilecekler” diye konuştu.

Bülbül, Türkçe derslerinde de yabancı dil derslerinde olduğu gibi dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere 4 dil becerisini ölçen uygulamalı sınavların başlatılacağını bildirdi.

YANLIŞ CEVAPLAR DOĞRULARI ETKİLEMEYECEK

Yazılı sınavların 100 tam puan üzerinden değerlendirileceğini de belirten Bülbül, yazılı sınavlarda sorulara verilen yanlış cevapların doğru cevapları etkilemeyeceğini kaydetti.

Genel Müdür Kemal Bülbül, yönetmelik ile ilgili yönergenin gelecek hafta yayımlanacağını, öğretmenlere uygulama kolaylığının sağlanması için ölçme aracı ve eğitim desteği verileceğini sözlerine ekledi.