25.06.2021, Cuma
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. EĞİTİM
  4. /
  5. EĞİTİM
  6. /
  7. İçişleri Bakanlığından ‘Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri’...

İçişleri Bakanlığından ‘Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri’ genelgesi

Haber Merkezi - 2 Haziran 2021 Çarşamba - 21:26 İçişleri Bakanlığından ‘Liselere Giriş Sınavı Tedbirleri’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine 6 Haziran Pazar günü yapılacak Liselere Giriş Sınavı (LGS) ile ilgili bir genelge gönderdi.

A- A+

Genelgede, sınavın salgınla mücadele ve güvenlik önlemleri açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilmesi, herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi amacıyla alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

TOPLU TAŞIMA SEFERLERİ YAPILACAK

Sınava girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine ulaşımlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü tedbir belediyelerce alınacak.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAFİYET

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü; sınava girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

KIRTASİYELER AÇIK OLACAK

6 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler 07.00-15.00 saatleri arasında açık olabilecek. Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen zaman dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak.

DEVRİYE FAALİYETLERİ ARTIRILACAK

Valiler ve kaymakamlarca; sınavın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler milli eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler ve ilgili diğer kurum/kuruluşlarla birlikte alınacak. Kolluk birimlerince sınavın yapılacağı okul çevrelerinde devriye faaliyetleri yoğunlaştırılarak sınava girecek öğrencilerin dikkatlerini dağıtmasına neden olabilecek gereksiz korna çalınması ve gürültüye neden olacak diğer faaliyetlerde bulunulması önlenecek. Sınav süresi boyunca gürültü yapılmaması konusunda kamuoyu farkındalığını artıracak çalışmalara ağırlık verilecek.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK OLACAK

Sınava girecek öğrencilerin acil iş ve işlemlerinin görülebilmesi amacıyla nüfus müdürlükleri 5 Haziran 2021 Cumartesi günü 10.00-16.00 saatleri, 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00-10.00 saatleri arasında açık bulundurulacak.