Zolan’dan Üreten Kadınlar Festivali’ne davet – D20Haber
24.07.2024, Çarşamba
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan’dan Üreten Kadınlar Festivali’ne davet

Zolan’dan Üreten Kadınlar Festivali’ne davet

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Kasım 2023 Çarşamba - 12:25Güncelleme: 15 Kasım 2023 Çarşamba - 12:25
Zolan’dan Üreten Kadınlar Festivali’ne davet

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, oyuncu Ceyda Düvenci ile şarkıcı Elif Buse Doğan gibi ünlülerin de katılacağı Üreten Kadınlar Festivali’nde el emeği ürünlerin sergileneceğini belirterek vatandaşları davet etti.

Eylül ayında ilkini düzenlenen Üreten Kadınlar Festivali 2. kez kapılarını açıyor. 17 Kasım Cumasaat 14.00’de başlayacak festivalde, Türk el sanatlarıyla uğraşan kadın girişimci ve kadın sanatkârların desteklenmesi, gelişmelerine yardımcı olunması, unutulmaya yüz tutmuş sanat ve zanaatların yaşatılması ve aile bütçelerine katkı sağlamalarının amaçlandığı kaydedildi.

245 KADIN STANT AÇACAK

19 Kasım’a akdar sürecek festivalde 245 kadının el emeği göz nuru ürünleri için stant açacağı, onur konuğunun ise ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Şükriye Tutkun olacağı belirtildi. Festivalde Ceyda Düvenci, Elif Buse Doğan, Masterchef Büşra Zambak, Dilek Cesur ve Ahmet Selçuk İlkan gibi ünlü isimler de yer alacak.

ZOLAN’DAN DAVET

Üreten Kadınlar Festivali’nin çok başarılı ve verimli geçeceğine inandığını dile getiren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, buluşacağı festivale tüm hemşehrilerini beklediğini söyledi. Zolan, “Festivalimizde hanım kardeşlerimiz el emeği göz nuru ürünlerini sergileyecek, aile bütçelerine katkıda bulunacak, el sanatlarımızı yaşatarak geleceğe aktaracaklar. Bu açıdan da festivalimizin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Tüm hemşehrilerimi, özellikle hanım kardeşlerimi bu özel festivalimize bekliyorum. Birbirinden değerli isimleri de ağırlayacağımız festivalimizin başarılı olacağından hiçbir şüphem yok. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman üreten kadınların yanında olmaya devam edeceğiz. Festivalimiz şimdiden hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

FESTİVAL PROGRAMI BELLİ OLDU

Festivalin ilk gününde saat 15.00’te ünlü Türk Halk Müziği Sanatçısı Şükriye Tutkun bir konser verecek. 18 Kasım saat 14.00’de ise ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Ceyda Düvenci bir söyleşi gerçekleştirecek. Aynı gün, son dönemin başarılı müzisyenlerinden Elif Buse Doğan saat 20.00’de düzenlenecek konserde Denizlililerle buluşacak.

ÜNLÜ İSİMLERDEN KONSER

19 Kasım Pazar günü saat 13.00’te ise Masterchef Büşra Zambak düzenleyeceği söyleşide soruları yanıtlayacak. Saat 14.00’te eğitimci yazar Dilek Cesur’un bir söyleşi gerçekleştireceği festivalde saat 16.00’da ünlü şair ve şarkı sözü yazarı Ahmet Selçuk İlkan sahne alacak. Öte yandan festivalde uzman isimler ebru sanatı, keçe ile şal süsleme, girişimciler için yurtdışı satış, estetik uygulamaları, yaradılış mikrokozmoz-makrokozmoz, yogoyla tanışma konularında workshop ve eğitimler verecek. Tiyatro gösterilerinin de olacağı festival 3 gün boyunca dolu dolu geçecek.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLENECEK

Türk el sanatlarından ev tekstili ve hazır giyime çok farklı el emeği göz nuru ürünlerin sergileneceği festivalde, ahşap işçiliği, bijuteri, bakırcılık, takı tasarım, dikiş, örücülük, geleneksel giysili bebek yapımcılığı, bıçakçılık, cam işçiliği, çömlekçilik, dericilik, dokumacılık, gümüşçülük, geri dönüşümden yapılmış süs eşyaları, minyatür objeler, sepetçilik, kozmetik, cilt bakımı, seramik işçiliği, çini, Türk süsleme sanatları(tezhip, hat, minyatür, ebru), tel kırma, nakış, iğne oyası gibi geleneksel Türk el sanatlarından örnekler yer alacak. Ayrıca yöresel ev yapımı kuru gıda, pasta, salça reçel, turşu gibi gıdalarda festivalde bulunacak. Festival süresince sihirbaz gösterimi, bando konseri, yüz boyama, palyaço, sosis balon dağıtımı, planetaryum gösterimleri ve flashmob etkinlikleri yapılacak.