05.02.2023, Pazar
0 °C / 4 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Zolan: Yenilenebilir enerji tüm dünyada büyük...

Zolan: Yenilenebilir enerji tüm dünyada büyük bir ihtiyaç

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 25 Ekim 2022 Salı - 13:32Güncelleme: 25 Ekim 2022 Salı - 13:32
Zolan: Yenilenebilir enerji tüm dünyada büyük bir ihtiyaç

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Enerji Kentleri Birliği Başkanı Osman Zolan, yenilenebilir enerjinin tüm dünyada büyük ihtiyaç olduğunu belirtti.

Türkiye’de 154 belediyenin üye olduğu Enerji Kentleri Birliğinin (EKB) Meclis Toplantısı, Konya’da yapıldı. Toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Enerji Kentleri Birliği ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Zolan, çevre ve yenilenebilir enerji kaynaklarının dünyada gün geçtikçe öneminin arttığına dikkati çekti. Zolan, “Bu noktada biz de yenilenebilir enerjiye ne tür katkı sağlayabiliriz onun gayreti içindeyiz. Tabii ki enerji üretmek, yenilenebilir enerji üretmek çok çok kıymetli ama onun ötesinde enerji verimliliği konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Haberin DevamıReklam

İklim değişikliği ile ilgili çalışmalar da gerçekleştirdiklerini anlatan Zolan, “İklim değişikliği eylem ve uyum planları ile ilgili gayretlerimiz devam ediyor. Bu konuda birçok kurum ve hocalarımızla çalışma içerisindeyiz. Enerji çok önemli ve bugün her olay enerji üzerinden dönüyor. Birçok savaşın direkt ya da dolaylı sebebi enerji. Bir ülke enerji ve gıda ihtiyacını, aynı zamanda savunma sistemlerini milli olarak kendi sağlayabiliyorsa işte tam bağımsız ülke ancak o zaman olur. Ülkemizde yenilenebilir enerji ile ilgilison 10 yılda en üst seviyede çalışmalar yapılmış ve büyük mesafe alınmıştır. Enerjide arzumuz, inşallah kendimize yetebilen bir ülke hale gelmektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Gündem Enerji Paneli yapıldı. Panele, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Enerji Kentleri Birliği ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay konuşmacı olarak katıldı.