30.10.2020, Cuma
13 °C / 22 °C Denizli Hava Durumu

Zolan: 30 yıldır süren işgal sona ermeli

Haber Merkezi - 17 Ekim 2020 Cumartesi - 12:51 Zolan: 30 yıldır süren işgal sona ermeli

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı oturumunda konuşan Başkan Osman Zolan, Ermanistan’ın saldırılarını kınayarak, Dağlık Karabağ’daki 30 yıldır süren işgalin bir an evvel sona ermesini diledi.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı Olağan Toplantısı’nın birinci birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan başkanlığında. Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde ygerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıda Ermenistan’ın savaş ve insanlık suçu işlediğini belirterek saldırılarını kınayan Zolan, 30 yıldır süren işgalin bir an evvel sona ermesini diledi. Hocalı’da yaşanan soykırımı anlatarak 1992’den bu güne o acıyı yüreklerde hissettiklerini kaydeden Zolan, “30 yılı aşkın süredir, tek millet iki devlet can Azerbaycan toprakları işgal altında ve tarihe kara bir leke olarak geçen Hocalı Soykırımı var. Çoluk, çocuk, yaşlı, kadın demeden sadece öldürmek değil, vahşice işlenen bir soykırım söz konusu. İnşallah bu işgal Azerbaycanımızın mücadelesiyle ve bizlerin de manevi desteğimizle son bulacaktır” diye konuştu.

“MEDENİYET DEDİĞİN TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR”

Yıllar önce şehrimizde bir parkımıza Azerbaycan-Karabağ adını verdiklerini hatırlatan Zolan, “İçerisine Hocalı Soykırımı ile ilgili bir anıt yaptık. Kardeşliğimizin pekişmesi anlamında, yine aynı ruhla can Azerbaycan’ın yanındayız, beraberiz, duacıyız” dedi. Birleşmiş Milletler ve batılı devletlerin Karabağ işgaline göz yumduğunu belirten Zolan, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” dizeleriyle yaşanan işgale seyirci kalan devletleri eleştirdi. Zolan, “Birleşmiş Milletlerde 30 yıldır alınmış birçok karar var ve işgal devam ediyor ama hiç kimsenin sesi çıkmadı maalesef. Sözde güçlü devletler, sözde insan hakkını savunan devletler sessiz kaldı. Bu sessizliğin sonunda can kardeşimiz Azerbaycan kendi hakkını ve toprağını kurtarmak için olağanüstü bir şekilde mücadele ediyor. Allah’ım bu mücadeleyi zaferle sonuçlandırsın inşallah” dedi.