27.10.2021, Çarşamba
9 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Uluslararası Denizli Cam Bienali başlıyor

Uluslararası Denizli Cam Bienali başlıyor

Haber Merkezi - 13 Ekim 2021 Çarşamba - 14:21 Uluslararası Denizli Cam Bienali başlıyor

Bu yıl altıncısını düzenlenen Uluslararası Denizli Cam Bienali, yarın (perşembe) başlıyor. Dört gün sürecek bienal programında, cam kıyafetlerden oluşan defile de yer alıyor.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Karma Tasarım Atölyesi iş birliğiyle ve “Oyun” temasıyla düzenlenen 6. Uluslararası Denizli Cam Bienali, yarın saat 09.30’da başlayacak. Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek bienal, amatör ve profesyonel olarak cam ile ilgilenenlerin yanı sıra; camın şekillenip sanata dönüşmesini merak eden, camla tanışmak isteyen 7’den 70’e herkese açık ve ücretsiz olacak.

17 Ekim’e kadar davetliler bienalde sanatçıları izlemenin ve etkinliklerde yer almanın yanı sıra, kendi cam boncuklarını yapabilecek ve ‘kendi bardağını tasarla’ aktivitelerine de katılabilecek. Şehir dışından bienale katılacak davetliler için “Güzel Denizlim” adlı gezi programı ile şehrin tarihi, kültürel ve sanatsal değerleri tanıtılacak.

 CAM KIYAFETLER İLK KEZ PODYUMDA

Haberin DevamıReklam

Bienalde cam yarışması da yapılacak. Kanadalı cam sanatçısı Laura Donefer’in 1989 yılından beri gerçekleştirdiği efsane cam defilesi “Glass Fashion Show” ilk kez Türk cam sanatçılarınca 6. Uluslararası Denizli Cam Bienali’nde görücüye çıkacak. Birbirinden yetenekli 40 Türk cam sanatçısı, eserlerini ilk kez bir sergi salonunda değil, podyumda kendi üzerlerinde sergileyecek. Türkiye’nin farklı illerinden katılan ve birbirinden değerli cam sanatçılarının yanı sıra İtalya, Amerika, Kanada, Mısır ve İsviçre’den de katılacak olan cam sanatçıları online cam gösterileri ve sunumları ile bienalde sanatseverler ile buluşacak.

BAŞKAN ZOLAN’DAN BİENALE DAVET

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bu yıl 6. kez düzenleyecekleri cam bienalinin Denizli’ye ayrı bir güzellik kattığını belirtti. Denizli Büyükşehir Belediyesinin her zaman sanat ve sanatçının yanında olduğunu kaydeden Zolan, “Kültür ve sanat alanında düzenlediğimiz festival ve etkinlikler bizim için her zaman gurur kaynağı olmuştur. Türkiye’de pek çok konuda örnek olduğumuz gibi kültür ve sanat alanında da adından söz ettiren bir Denizli için var gücümüzle çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın dört gün boyunca camın usta ellerde nasıl hayat bulduğunu ve muhteşem eserler ortaya çıktığını görmelerini muhakkak tavsiye ediyorum. Tüm hemşehrilerimi bienalimize bekliyorum” diye konuştu.