17.10.2021, Pazar
11 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Uluslararası Denizli Cam Bienali başladı

Uluslararası Denizli Cam Bienali başladı

Haber Merkezi - 5 Mayıs 2017 Cuma - 17:01 Uluslararası Denizli Cam Bienali başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Denizli Cam Bienali başladı. Cam sanatçılarının gösterileri ile yoğun ilgi çeken bienal, 7 Mayıs'a kadar sürecek.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından, Karma Tasarım Atölyesi organizasyonuyla düzenlenen 4. Uluslararası Denizli Cam Bienali, Vali Ahmet Altıparmak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin eşi Ayşen Zeybekci, cam sanatçıları ve vatandaşların katıldığı törenle başladı.

Açılışta konuşan Karma Tasarım Atölyesi yöneticisi Ömür Duruerk, dünyanın ve Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen cam sanatçıların bienale renk kattığını belirterek, “2011 yılından beri Türkiye’nin tek cam festivaline ev sahipliği yapan Denizli Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi.

ZOLAN: 2011’DE İLK ADIMI ATTIK

Camın insanlığın var olduğu andan itibaren ilk kullanılan malzemelerden biri olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Cam şeffaflığı ile ayrı bir mesaj veriyor. Çevreye olan saygısıyla ayrı bir güzelliği var. Ama sanatla buluştuğunda camdan çok güzel eserler ortaya koyuluyor Denizli’mizde geçmiş dönemlerden bugünlere kadar gelen cam atölyeleri, imalathaneleri ve fabrikaları var. Biz bunu daha da geliştirmek ve uluslararası seviyede cam bienali haline getirmek için 2011’de ilk adımı attık. Bugün ise burada başka ülkelerden, ülkemizin farklı şehirlerinden ve Denizlimizden katılan amatör ve profesyonel cam sanatçılarımız var. Bu güzellikleri hem insanlarımıza hissettirmek hem de camı sanatla buluşturmak adına bu bienalimizi gerçekleştirdik. Bugün baktığımızda iyi ki başlamışız diyoruz” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

ALTIPARMAK: SANATSAL FAALİYETLERE HEP BERABER ŞAHİTLİK EDECEĞİZ

Bienalin düzenleyen Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Vali Ahmet Altıparmak, “Bize böyle güzel bir sunumda bulundukları, cam sanatçılarıyla buluştukları ve cam bienali ile Denizlimizi tanıtma imkanı sundukları için teşekkür ediyoruz. İnşallah çok daha güzel sanatsal faaliyetlere hep beraber şahitlik edeceğiz” ifadesini kullandı.

YANMAYAN CAM KUMAŞA YOĞUN İLGİ

Konuşmanın ardından protokol üyeleri bienalde açılan stantları gezerek cam sanatçılarının performanslarını yakından izledi. Cam eserleri inceleyen protokol Türk cam sanatçılarının “Dönüşüm” karma cam sergisi ve Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümü öğrencilerinin “Bence Cam” konulu resim sergisini gezdi. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin cam tablo hediye ettiği Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile beraberindekiler cam elyafdan dokunan cam kumaşı inceledi. Yanmaz özelliği bulunan cam kumaşı test eden protokol bunu basın mensuplarına da gösterdi.

ZİYARETÇİLER İÇİN ETKİNLİKLER DÜZENLENİYOR

Bu yıl “Dönüşüm” teması ile sanatseverlerle buluşan bienalde Amerika, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre ve Türkiye’den davetli sanatçılar katılıyor. Konferans, panel, canlı cam gösterileri ve cam sergileri düzenlenen bienalde amatör ve profesyonel olarak cam ile ilgilenenlerin yanı sıra; camın şekillenip sanata dönüşmesini merak eden, camla tanışmak isteyen 7den 70e herkese hitap ediyor. Bienal süresince her gün 6 farklı sanatçının canlı cam gösterisini izleyebilecek ziyaretçiler konferanslarla bilgilenip atölye çalışmalarına katılabilecek.