26.10.2021, Salı
10 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Uluslararası Cam Bienali kapılarını 6. kez...

Uluslararası Cam Bienali kapılarını 6. kez ziyaretçilerine açacak

Haber Merkezi - 6 Ekim 2021 Çarşamba - 11:53 Uluslararası Cam Bienali kapılarını 6. kez ziyaretçilerine açacak

Uluslararası 6. Denizli Cam Bienali, 14-17 Ekim tarihleri arasında Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilere açacak.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Karma Tasarım Atölyesi işbirliğinde düzenlenecek Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Denizli Cam Bienali 6. kez kapılarını açacak. 14-17 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek etkinliğin, Denizli’nin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına katkısının yanında kentin tanıtımına destek sağlaması amaçlanıyor. Bienal, 14 Ekim Perşembe günü saat 10.00’da “Oyun” teması ile sanatseverlerle buluşacak. Birçok ilke de ev sahipliği yapacağı açıklanan bienalin amatör ve profesyonel olarak cam ile ilgilenenlerin yanı sıra; camın şekillenip sanata dönüşmesini merak eden, camla tanışmak isteyen 7’den 70’e herkese açık ve ücretsiz olacağı belirtildi.

CAM KIYAFETLER İLK KEZ PODYUMDA OLACAK

Cam sanatçıları Ayşem Ötük, Ece Tansel, Güçlü Polat, İsmail Özsolak, Ömer Meral ve Vahide Kaya’nın yarışacağı cam yarışması canlı olarak yapılacağı duyurulurken, Kanadalı cam sanatçısı Laura Donefer’in 1989 yılından beri gerçekleştirdiği cam defilesi “GlassFashion Show” ilk kez Türk cam sanatçılarınca 6. Uluslararası Denizli Cam Bienali’nde görücüye çıkacağı ifade edildi. 40 Türk cam sanatçısı, hayatlarında ilk kez eserlerini bir sergi salonunda değil, podyumda kendi üzerlerinde sergileyeceği kaydedilirken, bienale Türkiye’nin yanı sıra İtalya, Amerika, Kanada, Mısır ve İsviçre’den cam sanatçıları katılacak. 

Bienal kapsamında cam sanatçıları Ekin D. Aytac, Joshua Davids, Dr. Julie Anne Denton, Karen –Jasen Willenbrink, Laura Donafer, Lucio Bubacco, Sally Prasch, Sayed Waked, Shane Fero, Simone Crestani ve Wesley Fleming online cam gösterileri ve sunumlarıyla sanatseverler ile buluşacak.

ZİYARETÇİLER İÇİN FARKLI ETKİNLİKLER

Haberin DevamıReklam

Türkiye’nin farklı illerinden katılan Araştırma Görevlisi Agah Barış Can Aksakal, Asanni Gülin Algül, Derya Geylani Vuruşan, Egemen Kemal Vuruşan, Ebru Öztürk Yurdumakan, Dr. Öğretim Üyesi Enver Güner, Araştırma Görevlisi Fatma Çiftçi, Hande Erbük, İmge Çelik, Araştırma Görevlisi Mehmet Aydın, Prof. Dr. Mustafa Ağatekin, Doç. Dr. Selvin Yeşilay-Özge Biçer, Seval Yılmaz Yatır, Rozita Kasuto ve Prof. Dr. Üzlifat Özgümüş’ün canlı yapılacak cam gösterileri ve sunumları bienalde yer alacağı açıklandı. Şair Akgün Akova’nın şiirleri ve eserleri ile renk katacağı bienalde sevilen şair ayrıca eserlerini imzalayacak. Bienale gelen ziyaretçilerin her gün farklı sanatçıların cam gösterisini izleyebileceği, ayrıca konferans ve atölye çalışmalarına katılabileceği ifade edildi. 4 gün sürece bienalde ziyaretçilerin kendi cam boncuklarını yapabileceği ve ‘kendi bardağını tasarla’ aktivitelerine de katılabileceği bildirildi. Şehir dışından bienale katılacak davetliler için “Güzel Denizli’m” adlı gezi programı ile şehrin tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerinin tanıtılacağı dile getirildi.

“DOLU DOLU BİR PROGRAM DENİZLİLİLERİ BEKLİYOR”

Ayrıca bienal bünyesinde, “Önceki 5 Bienalimizde Neler Oldu?” ve Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi cam bölümünün “Oyun” temalı cam sergileri yer alacağı, Agah Barış Can Aksakal, Asanni Gülin Algül, Demir Kardaş, Derya Geylani Vuruşan, Egemen Kemal Vuruşan, Emel Vardar, Meral Değer, Ömür Duruerk ve Rozita Kasuto’nun “Oyun” temalı enstelasyonları izlenebileceği belirtildi. Prof. Dr. Mustafa Ağatekin ile “Çakışmalar-Buluşmalar” adlı oyunsallaştırılmış sanat deneyimi ile sanatçının tasarladığı 3 Taş oyununu cam piyonlarla oynayıp turnuva deneyimi yaşanacağı kaydedildiğ. Hazırlanan film odasında ise birçok yabancı cam sanatçısının filmlerinin yanında, Demir Demirkan’ın The Glass adlı belgeseli ile Serhat Özdemir’in Transperance adlı film serisi de davetlilerin beğenisine sunulacağı duyuruldu.

“BÜYÜKŞEHİR KÜLTÜR VE SANATIN YANINDA”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, böyle önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi. Denizli’de 4 gün boyunca cam sanatının usta isimlerini bir kez daha ağırlayacaklarını ifade eden Zolan, şunları söyledi: “İlkini 2011’de düzenlediğimiz Denizli Cam Bianeli’ni istikrarla sürdürmenin, sanata ve kültüre verdiğimiz değerin karşılığını bir kez daha görmenin heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çok büyük ve ses getirecek bir organizasyona daha ev sahipliği yapıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı etkinliğimize bekliyorum. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman sanatın ve kültürün destekçisi olmaya devam edeceğiz.”