02.03.2021, Salı
3 °C / 14 °C Denizli Hava Durumu

Denizli’de de yetiştirilen tropikal ürün tam bir şifa kaynağı

Haber Merkezi - 17 Ocak 2021 Pazar - 20:28 Denizli’de de yetiştirilen tropikal ürün tam bir şifa kaynağı

Semt pazarlarındaki manav tezgahlarında son yıllarda görülmeye başlanan ve ülkemizde “kudret narı” (momordica charantia) olarak bilinen tropikal ürünün, yapılan denemeyle Denizli’deki bahçelerde de yetiştiği görüldü.

A- A+

Kabakgiller familyasından olan kudret narı, daha çok tropikal bölgelerde yetişen bir ürün. Doğu Afrika, Asya, Amazon bölgesi, Karayip Adaları ve Güney Amerika, anavatanı olarak biliniyor. Acı kavun, balsam elması, Afrika hıyarı, acı hıyar, balsam armudu diğer isimleri. Yararları saymakla bitmeyen ve tropikal bitki olduğu belirtilen bu ürünün Denizli’de de yetiştirildiğini gösteren fotoğrafı emekli Orman Mühendisi Rasim Çetiner çekti.

ŞİFA DEPOSU GİBİ

Gıda ve ilaç sanayinde kullanıldığı ifade edilen kudret narı, hem meyvesi hem yapraklarıyla zengin bir mineral ve vitamin kaynağı. Fosfor, demir ve kalsiyum içerdiği, B vitamini özelliğine sahip olduğu ifade ediliyor. Kan şekerinin kontrolünde etkisinin yanı sıra, bağışıklığı güçlendici özelliği bulunduğu, mide kanserine karşı kullanıldığı da kaydediliyor.

KUDRET NARININ FAYDALARI

Reflüden kabızlığa, ciltteki yaralardan bağışıklığı güçlendirmesine, diyabetten tümör oluşumunu ve büyümesini engellemeye kadar sağlıkla ilgili sayısız yararı olduğu belirtilen kudret narının kullanım alanıyla ilgili bilgiler şöyle:

İçeriğindeki likopen ve lutein tümör oluşumunu, tümörün büyümesini engelleyici özelliğe sahip.
Karaciğeri korur.
Kabızlık, hasımsızlık, ülser, gastrik, reflüye karşı etkili.
Ciltteki yaralar ile yanıkları iyileştirir.
Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
Antibiyotik özelliğe sahiptir.
Kan şekerini düzenleyicidir.
İçerdiği vitaminlerden dolayı hücre yenilemesine katkıda bulunur, bağışıklık sistemini güçlendirir.
Varis ve romatizmal ağrılara karşı macun olarak kullanılır.
Kas ve eklem ağrılarını azaltıcı etkisine sahiptir.

NASIL TÜKETİLMELİ?

Kudret narını meyve olarak tüketmek istediğinizde, püre haline gelinceye kadar ezmeniz, sonra da bir tatlı kaşığı bal ilave etmeniz gerekiyor. Püreyi sabahları aç karına bir tatlı kaşığı tüketmeniz öneriliyor.