27.06.2022, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Tavas ve Beyağaç’tan kesitlerle Cansuyu Belgeseli

Tavas ve Beyağaç’tan kesitlerle Cansuyu Belgeseli

Haber Merkezi - 27 Nisan 2017 Perşembe - 09:58 Tavas ve Beyağaç’tan kesitlerle Cansuyu Belgeseli

Doğal hayatta yaşamlarını sürdüren canlı türlerini tanıtmak ve çocuklara doğa sevgisini aşılamak amacıyla hazırlanan “Cansuyu Belgeseli”nin çekimleri tamamlandı. Tavas ve Beyağaç’tan kesitlerin belgeselin ilk gösterimi de Beyağaç’ta yapıldı.

A- A+

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Şengül Şahin Yiğit’i üstlendiği Cansuyu Belgeseli’nin proje danışmanlığını Nevzat Sicimli, akademik danışmanlığını Karadeniz Teknik Üniversitesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ebubekir Gündoğdu, görüntü yönetmenliğini Mazlum Demirbağ ve Yavuz Petek yaptı. Müzikleri Denizlili Feridun Emre Dursun’un yaptığı belgeselde metin yazarı olarak Mehmet Karaman ve Ayfer Yiğit Candanoğlu, yönetmen yardımcısı olarak Gizem Adman görev aldı. Kurgusunu Sibel Tekin’in yaptığı belgeselde yapım yardımcılığını Süleyman Kenan Çüngür ve yapım koordinatörlüğünü Caner Şahin üstlendi.

Tavas ve Beyağaç’tan kesitlerle Cansuyu Belgeseli

Tavas’ın kayak merkezi Bozdağ’da, Kozlar ve Alpa mahalleleri ile Beyağaç çevresine yakın olan sahalarda ardıç ve sedir ormanlarında gerçekleştirilen çekimlerde, 42 kuş türünün davranışları kayıt altına alındı. Ayrıca film için orman köylüleri ile röportajlar yapılırken, çocuklar da belgesel filmde rol aldı.

Haberin DevamıReklam

Tavas ve Beyağaç’tan kesitlerle Cansuyu Belgeseli

Belgesel, Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nün 2009 yılında başlatmış olduğu Doğal Hayatı Canlandırma ve Kuşlara Cansuyu projesi kapsamında, ormanlık alanlarda tesis edilen doğal görünümlü havuzların orman ekosistemi üzerindeki etkilerini inceleyerek belgeledi.

Cansuyu Belgeseli’nin ilk gösterimi de Beyağaç’ta yapıldı. Öğrencilere, Beyağaç Belediye Salonu’nda doğadaki yabani kuşları konu alan belgesel izletildi. Yapımcı Şengül Şahin Yiğit, gösterimden sonra film yapım süreçleri ve doğadaki yabani kuşlar hakkında çocuklara bilgi verdi.

Tavas ve Beyağaç’tan kesitlerle Cansuyu Belgeseli