Süheyl-Behzat Uygur kardeşler ile tiyatro söyleşisi – D20Haber
08.12.2023, Cuma
8 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Süheyl-Behzat Uygur kardeşler ile tiyatro söyleşisi

Süheyl-Behzat Uygur kardeşler ile tiyatro söyleşisi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Ekim 2023 Pazartesi - 11:01Güncelleme: 16 Ekim 2023 Pazartesi - 11:01
Süheyl-Behzat Uygur kardeşler ile tiyatro söyleşisi

Sevilen tiyatro sanatçıları Süheyl-Behzat Uygur kardeşler, “Cumhuriyet’in 100. yılında Türk Tiyatrosu” adlı söyleşide Denizlili sevenleriyle bir araya geldi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümüne özel etkinlikleri ile sürdüren Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin önde gelen bilim insanı, yazar, tarihçi ve sanatçı gibi değerli isimlerini Denizlililerle buluşturmaya devam ediyor.

Büyükşehir ile Kültür Buluşmaları programında sevilen tiyatro sanatçıları Süheyl-Behzat Uygur kardeşler, “Cumhuriyet’in 100. yılında Türk Tiyatrosu” adlı söyleşisiyle sevenleriyle buluştu.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi Fatma Yıldız Salonu’ndaki söyleşi programına Büyükşehir Belediye Başkaın Osman Zolan, eşi Berrin Zolan, Genel Sekreter Yardımcısı Serhat Akbulut ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yazar Erdem Beliğ Zaman’ın moderatörlük yaptığı söyleşide Süheyl-Behzat Uygur kardeşler, tiyatroyla geçen ömürlerini, Geleneksel Türk Tiyatrosu denilince ilk akla gelen isimlerden olan ustaları ve babaları Nejat Uygur’u ve geçmişten bugüne Türk Tiyatrosu’nu dinleyicileri ile paylaştı.

BABALARININ ÇİZDİĞİ TABLO UYGUR KARDEŞLERİ DUYGULANDIRDI

Haberin DevamıReklam
Keyifli ve güzel geçen söyleşide sahnede yer alan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yağlı boya tablosunun hikâyesi ise gelen misafirlere büyük bir sürpriz yaşattı. Türk Tiyatrosunun usta ismi merhum Nejat Uygur’un 1987 yılında Denizli’ye turne için geldiğinde 3 gün içerisinde kendisinin hazırlayıp Denizli Belediyesi’ne armağan ettiği yağlı boya Atatürk tablosunun akıbetinin uzun yıllarca bilinmediği ifade edildi.

Tablo, yıllar sonra depoda bulunup Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde hazırlatılan Atatürk köşesinde yerini aldı. Kendilerinin bugüne kadar aldıkları ödüllerin ötesinde babalarının el emeği göz nuru eserin böylesi bir merkezde sergilenmesinin en büyük ödül olduğunu ifade eden Uygur kardeşler, gösterdikleri hassasiyet nedeniyle Başkan Zolan’a teşekkür etti.

“BABANIZLA VE SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ”

Nejat Uygur’un Denizli’ye hediye ettiği tablo hakkında bilgi veren Zolan, “Böylesi güzel bir kongre ve kültür merkezimize bir Atatürk köşesi gerekiyordu. Nejat Uygur ustamızın tablosunu aradık, kenarda köşede bir depoda atılmış bir şekilde bulduk. Böylesine önemli bir eser buraya yakışıyordu, kongre ve kültür merkezimizi daha da kıymetli hale getirdi. Babanızla ne kadar gurur duysanız azdır. Biz sizlerle de gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Zolan, günün anısına Uygur Kardeşlere üzerinde Denizli Horozu bulunan bir kaide hediye etti.