20.05.2022, Cuma
12 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Su ürünleri avı yasağı başladı

Su ürünleri avı yasağı başladı

Haber Merkezi - 2 Mart 2020 Pazartesi - 15:12 Su ürünleri avı yasağı başladı

Denizli’de göl, gölet, akarsu ve benzeri yerlerde üç ay devam edecek su ürünleri avı yasağı başladı.

A- A+

Denizli Valiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Denizli sınırları içinde bulunan su ürünleri istihsal sahalarında 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında balık avcılığı yasağı uygulandığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Bu amaçla 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bu kanun gereği bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak, su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacı ile İlimiz dahilindeki tüm göl, gölet, akarsu, çay, dere vb. tüm iç sularımızda su ürünleri avcılığı 1 Mart-31 Mayıs 2020 tarihleri arasında yasaktır.

Uygulanan zaman yasağı herkesten önce balıkçılarımız için gereklidir. Balıkçılarımızın yasak döneme uyarak avcılık faaliyetlerinde bulunmaları hem kendi menfaatleri hem de su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından önem taşımaktadır. Balıkçılarımız tarafından zorlu şartlarda yakalanarak sofralarımıza sunulmakta olan ve insan beslenmesinde özellikle de çocuk gelişiminde sayısız faydaları olan bu değerli ürünün tüketiminin artırılması sağlıklı yaşam için son derece önem arz etmektedir.

Su ürünleri av yasağı denetimleri İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli su ürünleri ekipleri, kolluk kuvvetleri (emniyet ve jandarma) ve belediye zabıtaları tarafından yapılmakta olup, yasağa uymayanlar hakkında 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu çerçevesinde yasal işlem uygulanmaktadır.”