29.11.2020, Pazar
3 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu

Varank: Denizli’ye bilim merkezi kuracağız

Haber Merkezi - 26 Ekim 2020 Pazartesi - 13:04 Varank: Denizli’ye bilim merkezi kuracağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Denizli’ye geldi. Varank, sanayici ve iş insanlarıyla bir araya geldiği toplantıda, “Denizli’ye bilim merkezi kuracağız” açıklamasını yaptı.

A- A+

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSB) düzenlenen toplantıda, sanayici ve iş insanlarıyla bir araya geldi. Varank, Denizli’de hayata geçirilen, devam eden ve hedeflenen projelerle hakkında bilgiler paylaştı.

“TÜRKİYE, UZAK DOĞU FIRSATINI DEĞERLENDİRMELİ”

Türkiye’nin yılın son iki çeyreğinde güçlü bir büyüme performansı gösterip, 2020’yi asgari hasarla atlatacağını kaydeden Varank, “Bakınız global markalar Uzak Doğu’dan uzaklaşmaya başladı. Türkiye, bölgesel merkez olma konusunda çok ciddi bir alternatif. Bizim bu fırsatı mutlaka değerlendirmemiz gerekiyor. Üretim altyapılarımız güçlü ve zengin, işgücümüz becerikli, inovasyon kabiliyetlerimiz oldukça çeşitli. Türkiye ile ortak iş yapan hiçbir yabancı firma, acaba yarı yolda kalır mıyım endişesini taşımıyor. Boeing’in ülkemizde yerel tedarikçileri var. Ünlü bir kola firması, meyve suyu konsantresini bizden alıyor, hatta diğer ülkelerin de Türkiye’den alması için aracı oluyor, lojistik detaylara kadar takip ediyorlar. Hindistan karantina ilan ettiğinde, Cargill, trafo yağı üretimini Türkiye’ye kaydırdı. Yazılımda dünyanın ilk 10 şirketinden biri olan Micro Focus, Ankara merkezli gencecik bir start-up’ı satın aldı. Bu satın almada Türkiye; İsrail, İspanya, Portekiz, İtalya ve Hollanda gibi ülkeleri geride bıraktı. Günü birlik piyasa hareketlerinden sıyrılıp, yaşadığımız dönemin sunduğu fırsatlara odaklanmamız gerekiyor” dedi.

“DENİZLİ ÖRNEK BİR BAŞARIYA İMZA ATTI”

Denizli’de bu yıl 2019’a göre yüzde 18’lik bir artışla 232 yeni sanayi tesisinin üretime geçtiğini bildiren Bakan Varank, Denizli ile ilgili rakamları da paylaştı. Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eylül ayı ihracatı da gayet iyi durumda. Denizli geçen seneye göre yüzde 16,5 artışla 323 milyon dolar ihracat hacmini yakaladı. Bunun 125 milyon doları hazır giyim ve konfeksiyondan geliyor. Yani Denizli, reel sektörde, üretimde, salgının yaralarını çok hızlı sarabilir, örnek bir başarıya imza attı. Bakanlığımızın bugüne kadar Denizli için yaptıkları, aslında gelecekte yapacaklarımıza da ışık tutuyor. Sekiz senede 10 milyar liranın üzerinde özel sektör yatırımına teşvik verip, 13 binin üzerinde ilave istihdam oluşmasını sağladık. KOSGEB programlarından 8 binin üzerinde KOBİ’miz faydalandı. Denizli OSB ile Deri İhtisas ve Karma OSB’ye bugüne kadar cari fiyatlarla 112 milyon lira kredi desteği verdik. Pamukkale Teknokent’i kurup, 10 milyon liranın üzerinde hibe katkısı sunduk. Kalkınma Ajansımız Denizli’de bugüne kadar 378 projeyi destekledi. Şehir içindeki deri işleme tesislerinin OSB’ye taşınmasını sağladık. Bu sayede işletmeler; daha iyi koşullarda çalışmaya ve rekabet güçlerini artırmaya başladı. Tekstil sektöründe tasarım ve markalaşmayı desteklemek için, Ticaret Odası bünyesinde Tekstil Tasarım Merkezi kurduk. Bugün ziyaret edeceğimiz DOSTEK Meslek Lisesinin, makine ekipman altyapısını modernize ettik.”

“LAODİKYA, TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK”

Denizli turizmini daha da geliştirmek için çok önemli bir adım attıklarını anlatan Varank, “Laodikya Antik Kenti’ni restore ediyoruz. Halihazırda kiliseye ulaşımı sağlayan sokakları ve kilisenin çatısını bitirdik. Böylece bu yapı, mevsim koşullarından bağımsız sürekli ziyarete açıldı. Restorasyondan önce yılda 40 bin civarında olan ziyaretçi sayısı, restorasyon sonrası yıllık ortalama 200 bin ziyaretçiye ulaştı. Şimdi de Laodikya’daki 2200 yıllık tiyatroyu restore ediyoruz. Biliyorsunuz dünyada antik tiyatro sayısı çok az. Anadolu bu açıdan çok zengin ve şanslı bir coğrafya. Laodikya Batı Tiyatrosu Projesi sayesinde 98,5 metre çapında bir antik tiyatroyu ayağa kaldırmış olacağız. Bu Türkiye için de bir ilk. Projenin mart 2021’de tamamlanmasıyla birlikte, Denizli, çok önemli tarihi ve turistik muhteşem bir eseri dünyayla buluşturacak” diye konuştu.

“DENİZLİ’YE BİR BİLİM MERKEZİ KURMAK İSTİYORUZ”

Denizli’ye güzel haberlerle geldiğini ifade eden Bakan Varank, Denizli için hayata geçirmeyi planladıkları yeni projelerle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kalkınma ajansımızın hala başvuruları almaya devam ettiği bir proje çağrısı var. Kamu kurumları, belediyeler, odalar ve özel sektör işletmeleri, Denizli’mizin alternatif turizm potansiyelini harekete geçirecek projeleriyle 20 Kasım’a kadar ajansımıza başvurulabilir. Denizli’ye bir bilim merkezi kurmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyemizle ön protokolü imzaladık. Üç ay içinde resmi başvuruyu bekliyoruz. 7’den 70’e herkesi cezbedip, Denizli’ye yakışacak bir bilim merkezi olsun istiyoruz. Elbette atölyeler olacak, sergilerin konseptlerini birlikte belirleyeceğiz. Temalardan birinin özellikle Denizli’ye ait olmasını planlayacağız. Bir diğer proje de Mesleki Eğitim ve Test Merkezi. Ajans desteğiyle hayata geçirmeyi planladığınız bu projenin detaylarını okudum. İnşallah 2021 yılında, bu alanda da somut adımlar atılacak. Ayrıca Denizli sanayinin gözbebeği sektörleri olan tekstil, makine, gıda ve içecek imalatına yönelik kurumsallaşma ve dijital dönüşüm konularında teknik ve mali destekler vereceğiz. Makina İhtisas OSB’yi de çok önemsiyorum. Bu proje Denizli Sanayisine çağ atlatacak bir proje olacak.”

Sanayi ve Teknoloji Sakanı Mustafa  Varank’a, gezisinde Vali Ali Fuat Atik, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, AK Parti Denizli milletvekilleri Şahin Tin, Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Uslu, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz ile diğer ilgililer eşlik etti.

DENİZLİ (İHA)