22.09.2021, Çarşamba
18 °C / 30 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Sağlıklı kentler Denizli’de buluştu

Sağlıklı kentler Denizli’de buluştu

Haber Merkezi - 6 Mayıs 2017 Cumartesi - 14:12 Sağlıklı kentler Denizli’de buluştu

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 26. olağan meclis toplantısına Denizli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen belediye başkanı ve akademisyenler, Karahayıt’ta düzenlenen “Sağlıklı Kentlerde Jeotermal Kaynakların Kullanımı” konulu toplantıya katıldı.

A- A+

Denizli Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, Richmond Otel’de düzenlenen Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 26. olağan meclis toplantısına Vali Ahmet Altıparmak, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve birlik üyesi olan Türkiye’nin değişik kentlerinden belediye başkanları, meclis üyeleri ile akademisyenler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu kısa bir gösteri sundu. Konferans Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ünal Altınbaş, Denizli’deki toplantının genel amacının yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermal enerjinin kullanımı olacağını belirterek, bu kapsamda Sağlıklı Kentlerde Jeotermal Kaynakların Özellikleri ve Potansiyelleri, Sağlıkta Jeotermal Kullanımı ve Jeotermal Turizm ve Jeotermal Enerji ve Tarımsal Kullanımı olmak üzere 3 farklı oturum yapılacağını söyledi.

Sağlıklı kentler Denizli’de buluştu

“DENİZLİ’MİZ SONSUZ GÜZELLİKLERE VE ZENGİNLİKLERE SAHİP”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, toplantıda yaptığı konuşmada, Denizli’nin dışarıdan çok fazla algılanamadığını, ancak görüldüğünde birçok zenginliği kendi içinde barındıran bir şehir olduğunun hemen anlaşıldığını söyledi. Zolan, “Denizli tekstilde önde olan bir şehir ama onun yanında birçok sanayi ürünü üreten ihracatta Türkiye’de ilk 8’de yer alan bir şehir. Sanayinin gölgesinde kalmış her türlü ürünün üretildiği tarım şehridir Denizli. Yılda 2 milyon turistin geldiği ve bu anlamda Türkiye’de 5. sırada olan bir il Denizli. Sanayide, turizmde, tarımda Denizlimiz gerçekten sonsuz güzelliklere ve zenginliklere sahip. Bizde belediye anlamında bu güzelliklerin üzerine güzellik katma konusunda gayret sarf ediyoruz. Daha sağlıklı kent hedefi için gayret ediyoruz. Yeşil bir çevreye gayret ediyoruz” dedi.

“DAHA BÜYÜK HEDEFLERE DOĞRU KOŞMAMIZ GEREKİYOR”

Denizli’de kişi başına ortalama 14 metrekare yeşil alan düştüğünü ifade eden Zolan, “Denizli Büyükşehir Belediyesi, en temiz şehir ödülüne layık görüldü. Tabi ki bunlar yetmez daha büyük hedeflere doğru hep beraber koşmamız gerekiyor. Denizli jeotermalle ilgili gerçekten kaynak ve bu kaynağı kullanma anlamında örnek bir şehir konumundadır. 30 dereceden 250 dereceye kadar varan sıcaklıkta değişik noktalarda jeotermal kaynağımız var. Her biri içerisindeki mineraller anlamında çok farklı. İşte Pamukkale’de beyaz su, 5 km ileride Karahayıt’ta kırmızı suyumuz var. Sarayköy Ova’mızda 250 derece sıcaklıkta çıkan su kaynağımız var” diye konuştu.

JEOTERMALDEN ELEKTRİK ÜRETİMİ

Sarayköy Ovası’ndaki zengin kaynaklardan elektrik üretildiğini anımsatan Başkan Zolan, “Büyükşehrin Sarayköy’de bir sahası vardı ihalesini gerçekleştirdik. Ciro üzerinden bir pazarlama ihalesi gerçekleştirdik. İnşallah yakında orada 100 megavatlık bir elektrik üretimine kavuşacağız” diyerek, şöyle devam etti:

Haberin DevamıReklam

“2000 yıl önce hastalar Denizli’de şifa bulmaya geliyormuş. Şifa dağıtan bu şehir bugünde aynı şekilde tarih tekerrür etsin diye uğraşıyoruz. Termali sağlıkta kullanma anlamında yoğun bir gayret var. Aynı zamanda jeotermal enerjiyi tarımda, serada kullanıyoruz. Sıfıra yakın bir ısıtma maliyetinde kullanıyoruz. Ev ısıtmasında kullanılıyor. Jeotermal Denizli’de çok çeşitli şekilde kullanılıyor.”

“DENİZLİ’NİN SADECE DENİZİ EKSİK”

“Denizli’nin sadece denizi eksik o da adımızda var” esprisi yapan Başkan Zolan, “Denizli tükettiğinden daha çok üreten bir şehir. Satın aldığından daha çok satan, cari fazlası olan çalışkan bir şehir. Ahilik ruhunun olduğu bir şehir Denizli. Ülkesine bayrağına bağlı olan bir şehir” ifadesini kullandı.

Sağlıklı kentler Denizli’de buluştu

BİRLİĞİN ÜYE SAYISI 67’YE ÇIKIYOR

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de konuşmasında, “Bizlere burada ev sahipliği yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan Bey’e birliğimiz ve üyelerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum. Sağlıklı Kentler Birliği olarak her buluşmamızı ülkemizin ayrı yerlerinde gerçekleştirmek bizim için büyük bir keyif. Her üye belediyemizle işbirliğimizde ayrı bir heyecan duyuyoruz. Biliyorsunuz son birlik buluşmamızı Mersin’de gerçekleştirdik ve üye sayımız 64’e çıkmıştı. Aradan geçen sürede 3 üyelik başvurusu daha aldık. Balıkesir Burhaniye, Kocaeli Körfez ve Antalya Gazipaşa belediyelerinin üyelik başvurularını görüşüp karara bağlayacağız. Yeni üyelerimizin katılımı ile üye sayımız 67’ye çıkmış oluyor. Sizlerle üye belediye hedefini aşmış olmanın mutluluğunu paylaşıyorum” dedi.

Sağlıklı kentler Denizli’de buluştu

“DENİZLİ’DE ÜRETMEK BİR TUTKUDUR”

Vali Ahmet Altıparmak da konuşmasında, Denizli’deki üretme kültürüne değinerek, “Denizli’de üretmek bir tutkudur, bir kültürdür. Çok şehir gördüm ama buradaki insanlar gibi üretmeye aşık, tutkulu bir kültür görmedim. Ben Kırşehirliyim, Ahilik kültürünün olduğu bir şehir. Ahiliğin merkezi Kırşehir ama Denizlililerin iddiası da böyle. Bu benim onurumu okşuyor. ‘Denizlililer ‘Ahiliğin merkezi burası’ diyor. Neden bu önemli. Üreten ahiliğe talip olur. Ayeti kerimede de geçer, ‘İşini sağlam yapan güzel yapan ve de başkasına yardım edeni Allah sever.’ Burası Denizli, Türkiye’ye yardım ediyor. Türkiye’nin büyüklüğüne yardım ediyor, ihracatta önemli bir şehir Denizli. Bu kültür dilerim her yere yayılsın ve üreten bir Türkiye olsun” diye konuştu

Konuşmaların ardından 3 farklı oturum düzenlenecek konferansa geçildi.