05.07.2022, Salı
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Prof Dr Ortaylı: Denizli’de belediye kanun...

Prof Dr Ortaylı: Denizli’de belediye kanun çıkmadan önce kuruldu

Haber Merkezi - 10 Şubat 2022 Perşembe - 12:25 Prof Dr Ortaylı: Denizli’de belediye kanun çıkmadan önce kuruldu

Tarihçi ve yazar Prof Dr İlber Ortaylı, Denizli’nin kanun çıkmadan önce belediye teşkilatı kurulan ender illerden olduğunu söyledi.

A- A+

“Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Buluşmaları” programının ilki tarihçi Prof Dr İlber Ortaylı’nın katılımıyla yapıldı. Ortaylı’nın “Yakın Tarihimizin Gerçekleri” adlı sunumu Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Program için hazırlanan 2 bin kişilik Özay Gönlüm Salonu’nun dolması üzerine, 1000 kişilik Mehmet Gazi ve 500 kişilik Fatma Yıldız salonları da dinleyicilere açıldı.

Programın açılışında konuşan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Büyükşehir İle Kültür Buluşmaları” adı altında önemli bir etkinliğe başladıklarını söyledi. Zolan, “Belediye demek sadece yol, altyapı, üstyapı, park, spor alanları yapan bir kuruluş değil. İnsanlarımızın fiziksel ihtiyacını bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bunlar olmazsa olmazımız ama şehirleşme ve şehirli olmak demek, aynı zamanda kültürümüzü yaşatmak, bilmek ve geleceğimizi kültürle inşa etmektir. Her yaş grubuna hitap eden kültür ve sanat kurslarını başarı ile ssürdürüyoruz. Başta konservatuvarımız, gençlik merkezimiz olmak üzere her yaş grubuna özel kültür, sanat ve eğitim kurslarımız var. Birçok etkinliklerimiz var. Kurslarımıza çocuklarımızı, gençlerimizi arzu eden her yaş grubundan vatandaşımızı bekliyoruz” dedi.

KÜLTÜR BULUŞMALARI DEVAM EDECEK

Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı misafir etmekten mutluluk duyduklarını belirten Zolan, “Bugün önemli bir misafirimiz var. Kültür buluşmalarımızın ilkini gerçekleştiriyoruz. İnşallah 15 günde bir bu salonda farklı konuğumuz olacak. İlk olarak çok değerli üstadımız, hocaların hocası Prof Dr İlber Ortaylı Bey’i misafir ediyoruz. Davetimize icabet eden herkese teşekkür ediyorum, hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz”diye konuştu.

ORTAYLI: DENİZLİ’DE BELEDİYE TEŞKİLATI ERKEN KURULDU

Programın konuşmacısı Prof Dr İlber Ortaylı ise, yakın tarihin önemli anekdot ve olaylarına ışık tutan bilgiler verdi. Denizli’nin tarihi ile tespit ettiği bir bilgiyi de paylaşan Ortaylı, Denizli’de belediye teşkilatının 1876’da kurulmasının öneminden bahsetti. 1 Mart 1877’de Osmanlı Meclisi’nden çıkan Vilayet Kanunu’ndan önce Denizli’de belediye teşkilatının kurulmasının istisnai bir durum olduğunu kaydeden Ortaylı, “İstanbul, İzmir, Selanik, Beyrut, imparatorlukta çok daha evvel belediye teşkilatı kuran istisnai şehirlerden. Denizli’ye de baktığımızda aynı şekilde kanun çıkmadan evvel belediye teşkilatı kurulan istisnai zengin bir belediye. Demek ki bir geleneği var, Denizli çok önemli bir şehir” değerlendirmesini yaptı.

Haberin DevamıReklam

Türkiye’de 18. ve 19. asırda tekstilin iflas ettiği konusundaki ifadelerin yanlış olduğunu da aktaran Ortaylı, “O yıllarda Türkiye’de tekstilin iflas ettiği yerler vardır, iflas etmediği yerler vardır. Mesela Ankara’da artık dokuma yapılmamış ve sadece ham madde satışı yapılmış. Buralar öyle değil, burada sanayi devam etmiş, yani küçük ve orta işletmeler devam etmiş. Bunlar önemli şeyler. Bir memleket niye böyle, bunları bilmek zorundayız. Burası kendine göre enteresan yerler. Aydın, Denizli yani eski Aydın vilayetinin parçalarının niçin zengin olduğu size bazı şeyler ifade eder. Buralarda bir takım yerli sanayi dalları iflas etmemiş. Aksine sanayiye hitap eden tarım gelişmiş. Denizli dediğiniz zaman bunu düşüneceksiniz” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, günün anısına Prof Dr Ortaylı’ya Çeşm-i Bülbül hediye etti.

ORTAYLI KONGRE MERKEZİNİ GEZDİ

Programın ardından Başkan Zolan, eşi Berrin Zolan ile birlikte Prof Dr İlber Ortaylı’yı Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’ni gezdirdi. Zolan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin Milli Mücadeleyi başlattığı sırada taşıdığı sancağın örneğini hediye ettiği fotoğrafı inceleyen Ortaylı, burada günün anısına fotoğraf çektirdi.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Atatürk’ün fotoğrafları ve usta oyuncu Nejat Uygur’un hediye ettiği Atatürk tablosunu da inceleyen Ortaylı, kendisine gösterilen ilgi ve misafirperverlikten dolayı Zolan’a teşekkürlerini iletti.