05.07.2022, Salı
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Pehlivan develerin güreşi nefes kesti

Pehlivan develerin güreşi nefes kesti

Haber Merkezi - 27 Şubat 2022 Pazar - 16:57 Pehlivan develerin güreşi nefes kesti

Denizli’de düzenlenen 4. Geleneksel Deve Güreşleri’nde 140 pehlivan deve mücadele ederken, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kupası’nın sahibi Denizli’den ‘İsra Bıçak’ oldu.

A- A+

Yörük kültürünün önemli bir geleneği olan deve güreşlerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla Denizli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde deve güreşleri düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Türk Spor Oyunları Kompleksi’nde gerçekleşen etkinliğe başta Denizlililer olmak üzere çevre illerden de çok sayıda güreş sever izleyici olarak yer aldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Deve Güreşleri’nin açılış konuşmasını yapan Başkan Osman Zolan, göreve geldikleri günden bu yana geçmişi gelecek ile buluşturmak için çalıştıklarını söyledi.

“DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

“Değerlerimizi, geleneklerimizi yitirmiş, kaybetmiş olsak biz olmayız” diyen Zolan, “Başka milletlerden farkımız kalmaz. Onun için bizi biz yapan değerlerimizi dün sahip çıktığımız gibi bugün de sahip çıkıyoruz. İnşallah birlikte yarın da hep beraber sahip çıkmaya devam edeceğiz. Çünkü Türk milleti olarak bu değerlerimizle donanmışız. Deve güreşlerimiz de bizim bu değerlerimizden biri. Buna da sahip çıkmak adına geçmişte üç defa yapmıştık. Pandemi sebebiyle ara verilmişti. Bu sene dördüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Davetimize icabet eden hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum” dedi.

Haberin DevamıReklam

“YARINIMIZ BUGÜNÜMÜZDEN DAHA GÜZEL OLSUN”

Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak halkın ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini ifade eden Zolan, “Programlarımız devam edecek. İnşallah başka etkinliklerimizde de bir araya geliriz. Allah’ım sağlık sıhhat versin, yolumuzu açık etsin. İnşallah yarınımız bugünden daha güzel olsun. Hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KAZANAN İSRA BIÇAK OLDU

Denizli’nin yanı sıra Aydın ve Muğla başta olmak üzere çevre illerden gelen 140 pehlivan devenin kıran kırana mücadelesi ise nefesleri kesti. Pehlivan develerin kıyasıya mücadele ederken, vatandaşlar bir yandan güreşleri heyecanla izledi bir yandan da cep telefonu kamerasıyla o anları görüntüledi.
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kupası’nın sahibi Denizli’den ‘İsra Bıçak’ olurken, Valilik Kupası finali beraberlikle sonuçlandı ve birinciliği ‘Kara Cennet’ ile ‘Mirzabey’ adlı pehlivan develer paylaştı.