27.06.2022, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. PAÜ’de Türk Lehçeleri Şöleni

PAÜ’de Türk Lehçeleri Şöleni

Haber Merkezi - 14 Nisan 2017 Cuma - 13:07 PAÜ’de Türk Lehçeleri Şöleni

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), bu yıl ilk kez düzenlenen “Uluslararası Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilgi Şöleni”ne ev sahipliği yaptı. Bu kapsamda öğrencilerin hazırladığı ve Türk dillerinden izler taşıyan el yapımı materyallerden oluşan “Türkçe’nin İzinde” adlı sergi de büyük ilgi gördü.

A- A+

PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ile PAÜ Türk Yurtları Kültür ve Sanat Topluluğu’nun ortaklaşa ilk kez düzenlediği bilgi şöleni sergi açılışı ile başladı. Serginin açılış kurdelesini Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Karakuş, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Fatih Kirişçioğlu, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nergis Biray ve Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehtap Solak Sağlam kesti. Öğrencilerin geçmişten günümüze Türkçe kelimelerden ve deyişlerden hazırladığı 140 parçalık materyal katılımcıların beğenisini topladı.

Haberin DevamıReklam

Serginin ardından, Fen Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. İsmail Çetişli Konferans Salonu’nda düzenlenen konferans başladı. Oturum başkanı Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Fatih Kirişçioğlu ve şölenin düzenleme kurulundan Yrd. Doç. Dr. Soner Sağlam’ın moderatörlüğünde, yerli ve yabancı konuk akademisyenler sunumlarını gerçekleştirdi.

İki gün süren bilgi şöleni kapsamında düzenlenen beş oturumda yerli ve yabancı 26 akademisyen sunumları ile Türk Lehçelerinin tarihsel sürecini ele aldı.