19.05.2022, Perşembe
16 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Okçular Vakfı’nın düzenlediği Malazgirt Zaferi kutlamalarında...

Okçular Vakfı’nın düzenlediği Malazgirt Zaferi kutlamalarında Denizli kültürü tanıtıldı

Haber Merkezi - 27 Ağustos 2020 Perşembe - 12:51 Okçular Vakfı’nın düzenlediği Malazgirt Zaferi kutlamalarında Denizli kültürü tanıtıldı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde gerçekleştirilen Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü kutlamalarına katılanlara Denizli Horozu, Yatağan palası, Buldan Dokuması, zeybek ve efe kültürü tanıtıldı.

A- A+

Denizli Büüykşehir Belediyesi, Okçular Vakfı tarafından gerçekleştirilen 1071 Malazgirt Zaferi’nin 949. yıldönümü anma etkinliklerine katıldı. Bitlis’in Ahlat ilçesinde gerçekleştirilen, Türkiye’nin dört bir tarafından ve Türk dünyasından katılımcıların yer aldığı Anadolu’nun Fethi 1071 adlı programda oba çadırı kurdu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin oba çadırını ziyaret edenler Denizli Horozu, Yatağan palası, Buldan Dokuması, zeybek ve efe kültürü ile tanıştı. Oba çadırında ayrıca Denizli’nin doğal ve tarihi turizm değerleri ile kültürel öğeleri katılımcılara anlatıldı.

ATLI BİRLİKLER ZEYBEĞE EŞLİK ETTİ

Öte yandan kutlamalarda Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu efe kıyafetiyle zeybek oynarken, Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı (JAKEM) Atlı Jandarma Timleri’de zeybeğe eşlik ederek oyun esnasında şaha kalkması izleyenlere görsel bir şölen yaşattı.

GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI VE SPOR DALLARI SERGİLENDİ

Bitlis’te 37 tematik çadırın kurulduğu programda toy temsilleri, beşik toyu, gelin gelme toyu, tuşo toyu (bebeğin ilk adımı) sağdıç atışması gibi geleneksel etkinlikler düzenlendi. 20 geleneksel el sanatları atölyesi ile Ahlat esnaf ve sanatkarlarının yer aldığı etkinliklerde kök börü, atlı cirit gibi geleneksel sporlar ve atlı okçuluk gösterilerine de ev sahipliği yaptı. Okçuluk deneyimleme alanlarının kurulduğu alanda ziyaretçiler, yay-deri-ok, hat atölyelerine de katıldı.