17.04.2021, Cumartesi
17 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Öğrenciler hayvan dostlarını yalnız bırakmadı

Öğrenciler hayvan dostlarını yalnız bırakmadı

Haber Merkezi - 4 Ekim 2018 Perşembe - 16:16 Öğrenciler hayvan dostlarını yalnız bırakmadı

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hayvan dostları ve öğrencileri ağırladı.

A- A+

Sokak Hayvanları Kliniği ve Beslenme Odağı’nın kapasitesinin artırmak ve sokak hayvanlarına yönelik daha modern ve konforlu şartlarda hizmet sağlamak amacıyla Denizli Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde ilk misafirlerini ağırladı. Ziyarete Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, hayvansever dernekleri, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Başkan Zolan ve beraberindekiler tesisteki ilk kabul, kedi ve köpek pansiyonları, serbest gezi alanları, köpek padokları, kedi evleri, ameliyathaneler ve poliklinik servisleri ile Denizli Horoz Evlerini inceledi. Zolan, tesisin 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde ilk misafirlerini ağırlamasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

“HAYVANLAR SAHİPSİZ BIRAKILMAMALI”

Başkan Osman Zolan,”Çocuklarımızla, hayvanseverlerimizle birlikte 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü tam anlamıyla anmak, çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamak ve onları sokak hayvanları ile temas ettirmek için buradayız. Çocuklarımıza, hayvanların hayatımızın içinde olduklarını, insanlar dışındaki canlılar olmadan hayatın anlamsız olduğunu anlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Tesisin 135 bin metrekare alana kurulduğunu belirtti. Ameliyathanelerden laboratuara, kedi evlerinden ilk kabul noktasına kadar merkezin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğünü söyleyen Zolan, “Çok şükür kullanıma açılıyor. İnşallah yakın bir tarihte de resmi açılışını gerçekleştireceğiz. Burası Türkiye’de örnek bir proje, en büyük ve en güzel tesislerden biri. Büyükşehir olarak hayvanlara gösterdiğimiz değeri gösteriyor. Hayvanlarda bu dünyanın bir parçası, onları aç, susuz ve sevgisiz bırakmamak gerekiyor. Onları sahipsiz ve tek başlarına bırakmamak gerekiyor. Bu düşünceyle bu projeyi gerçekleştirdik” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR”

Başkan Zolan konuşmasında, “Burayı her gün vatandaşlarımız ziyaret edebilecek. Burada çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamış olacağız. Sokak hayvanlarımızla, insanlarımızı buluşturmuş olacağız. Çocuklarımız büyük ilgi gösteriyor. Tüm hayvan severleri buraya davet ediyorum. Okullarımızı da belli programlarla tesisimizde ağırlamak istiyoruz.” Denizli Büyükşehir Belediyesinin çocuklara Trafik Eğitim Pisti’nde trafik, itfaiyede yangından korunma eğitimleri verdiğini ifade eden Başkan Osman Zolan, “Burada da hayvan sevgisi ile ilgili eğitimler vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ”

Sokak hayvanlarının tüm tıbbi bakım, tedavi ve rehabilitasyonunun yanında tesisteki hayvanların için her şeyin düşünüldüğünü kaydeden Zolan, “Kedi evlerine tırmanma tahtası, yastıkları, minderleri kondu. Köpek padoklarımızda sıcak havalarda suya girebilecekleri yüzme havuzlarımız var. Burada hangi hayvan neye ihtiyaç duyar, nasıl yaşar ve rahat eder ona göre hareket ettik. Vatandaşlarımızın çocuklarıyla birlikte burada vakit geçirebilmesi için seyir terası, dinlenme alanları gibi bölümler de yaptık. Çok detaylı düşünülmüş bir proje. Denizlimizde hayvan sevgisini en üst seviyeye taşımak istiyoruz. Allah’ımın yarattığı canlılara sahip çıkmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz” diye konuştu.

HAYVANSEVERLERDEN TAM PUAN

Ziyarete katılan Denizli Hayvanları Koruma Derneği Eğitim Komisyonu Üyesi Gülay Başar, projenin hayata geçmesinden dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Başar, “Beklediğimiz bir andı bu. Çok şükür, çok mutluyuz. Çok güzel bir bölge, harika olmuş, çok beğendik. Bizler başkanımızla uzun süren görüşmeler yaptık. Sağ olsun başkanımız bizleri çağırdı, fikirlerimizi aldı. Ve şu anda çok mutluyuz, çok güzel bir yer olmuş. Bundan sonra çocuklar buraya gelip güzel zaman geçirebilecekler. İnsanlar artık çocuklarıyla birlikte gönül rahatlığıyla buraya gelebilirler, etkinlikler yapılabilir” dedi.