21.09.2021, Salı
20 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. KENT
  6. /
  7. Mülteci çocukların simgesi kukla ‘Küçük Amal’...

Mülteci çocukların simgesi kukla ‘Küçük Amal’ Denizli’de

Haber Merkezi - 9 Ağustos 2021 Pazartesi - 17:06 Mülteci çocukların simgesi kukla ‘Küçük Amal’ Denizli’de

Suriyeli mülteci çocukların yaşadığı zorlukların dünya gündemine taşınması amacıyla tasarlanan 3,5 metre uzunluğundaki kukla "Küçük Amal", Denizli’ye geldi.

A- A+

Mülteci çocukların, aileleriyle ya da aileleri olmadan Avrupa’ya uzanan yolculuklarındaki zorlukları gündeme taşımak amacıyla Gaziantep’ten yola çıkan kukla “Küçük Amal”ın Türkiye turu sürüyor. Küçük Amal’ın ülkedeki duraklarından birisi de Denizli oldu.

TheWalk-Yürüyüş Projesi olarak adlandırılan bu yolculuğun sanat yönetmenliğini Amir NizarZuabi, Türkiye yapımcılığı da İKSV ve Kültür Yöneticisi Recep Tuna üstlendi. Tüm sürecin bir belgesel ile sunulacağı proje kapsamında Denizli’ye gelen küçük Amal, Pamukkale ve Kaleiçi Çarşısı’ndan geçti.

Haberin DevamıReklam

Kaleiçi Çarşısı’nda, Yücel Tunca’nın küratörlüğünü üstlendiği ‘The Memory of Wall’ adlı fotoğraf sergisi gerçekleştirildi. Sergide fotoğraflar, bazen kepenklere, bazen de duvarlara yansıtılarak, bir rüya atmosferi oluşturuldu. Çarşı kapanıp tüm kepenkler indikten sonra Küçük Amal, kendi gibi göçmen diğer insanları rüya atmosferi içerisinde görüp, yolculukta yalnız olmadığını anladı.

Küçük Amal ile göçmen mülteci çocukların aileleri ya da aileleri olmadan Türkiye-Suriye sınırından başlayıp Yunanistan, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya ve Belçika üzerinden İngiltere’ye uzanan zorlu yolculukları aktarılıyor. Küçük Amal’ın yolculuğu 3 Kasım’da Manchester kentinde son bulacak